Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Премијера документарног филма „79 камена“ у Народном музеју
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

20. 05. 2025.

Извор: Уружење "Шта хоћеш"/УНС

Премијера документарног филма „79 камена“ у Народном музеју

На 25. Међународној смотри археолошког филма у Народном музеју у Београду у четвртак, 22. маја 2025. са почетком у 19 сати биће одржана премијера кратког документарног филма „79 камена“ (17 минута), о археолошком истраживању похараног православног гробља у Горњем Неродимљу на Косову и Метохији.

Документарни филм „79 Камена“ који траје 17 минута, прати професорку др Митру Рељић и песника, новинара и председника Удружења новинара Србије (УНС) Живојина Ракочевића док ризикују све како би спровели модерно археолошко истраживање у Горњем Неродимљу – српском селу разореном етничким чишћењем.

„Некада просперитетна традиционална заједница, историјски важна за династију Немањића, била је обележена вековним споменицима културе. На самом сабласно уништеном православном гробљу, које је место радње филма, налазили су се Душанов бор, заштићени споменик природе и црква Светог Арханђела Гаврила са звоником, споменици културе од изузетног значаја“, наводи се у најави удружења „Шта хоћеш“ у чијој је продукцији настао овај документарни филм.

Како  наводе, „Данас је овде сведочанство намерног брисања, чији је циљ био да се униште не само физички докази, већ и колективно сећање и идентитет српског народа“.

Кроз научно истраживање, филм документује систематски вандализам који је оставио рушевине, паљевину, ђубре и сломљене меморијале.

Професорка Рељић је аутор више научних радова и монографија на тему организованог уништавања православних гробља на територији Косова и Метохије.

У својим монолозима Живојин Ракочевић оживљава сећања на изгубљене, именујући појединце и породице и промишљајући о њиховим судбинама.

„Његова поетска нарација претвара рушевине у снажан подсетник на губитак, отпорност и вечну моћ колективног сећања“, наводи удуржење „Шта хоћеш“ и истиче да „79 Камена“ представља и истраживање културне анихилације и хитан позив на правду – апел да се препознају и заштите људска права и културно наслеђе“.

По речима редитеља Растка Шејића, „филм је снимљен у и о антицивилизацијским околностима“.

„Искрено сам задивљен посвећеношћу професорке Митре Рељић и песника Живојина Ракочевића, хуманизмом који не носи ни једно зрнце мржње пред очигледном неправдом. На нама је било само да верно пренесемо тај уљудни крик за поштовање универзалних закона“, рекао је Шејић.

Реализацију филма су технички помогли Дом културе Грачаница и Народни музеј Србије.

Традиционална 25. Међународна смотра археолошког филма у Народном музеју у Београду отвара се у уторак 20. маја и током шест дана биће приказано деветнаест археолошких филмова из целог света уз пратећи програм.

Трејлер филма можете погледати ОВДЕ.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси