Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Мање лагања!
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

28. 09. 2020.

Аутор: Јована Прешић Извор: Данас

Мање лагања!

Данас обележавамо Међународни дан права јавности да зна, установљен са циљем да се укаже на то колико је битно да имамо правовремене и истините информације на основу којих би требало да доносимо одлуке – да ли о мерама превенције коју ћемо користити како бисмо се заштитили од вируса корона, или о томе за кога ћемо гласати на изборима.

Фектчекери из чак 40 држава су се још на почетку пандемије организовали у нерформалну алијансу како би били подршка једни другима у разоткривању неистина које се, чини се, сваког минута објављују. За добар део дезинформација које су преплавиле јавност кривци су познати и анонимни теоретичари завере, али и неодговорни политичари који се зарад којег политичког поена не либе да грађане доведу у заблуду. У оквиру Фејсбуковог програма за сузбијање дезинформација на овој друштвеној мрежи, стотине новинара на дневном нивоу лови лажи које се објављу на друштвеним мрежама, са циљем да их разоткрије и смањи њихову дистрибуцију.

И поред толико уложеног труда, лаж води у овој борби уз велику разлику. На пример, према истраживању Оксфорд Интернет Института објављеном протекле недеље, фектчекери разоткрију само један посто видеа у којима су подељене дезинформације о ковиду 19.

Глобалне прилике важе и за Србију. Није новост да су заобилажење истине и манипулација чињеницама традиционалне дисциплине у којим побеђују домаћи политичари, а захваљући модерним технологијама, чини се да се лажи шире брже него икада.

Добра вест је да одговорни новинари нису остали без мотивације, као и да је проверавање неистина лакше него икада, ако имате жељу.

Како би читаоцима најпосећенијих информативних портала у Србији омогућио да лакше препознају неистине, манипулације, измишљотине и пропаганду у изјавама политичара и јавних функционера, Истиномер је унапредио своју екстензију за интернет претраживаче „Провери ме„.

О томе колико је неопходна „Провери ме“ екстензија довољно говори податак да је од 110 изјава које је Истиномер проверио у првих девет месеци ове године, чак 90 одсто њих добило негативну оцену. Већину тих изјава Истиномер је пронашао на информативним порталима који, најчешће без било какве провере сваког дана објаве десетине вести и пренесу исто толико изјава политичара.

Екстензија је доступна за Google Chrome и Mozilla Firefox интернет претраживаче. Када инсталирају „Провери ме“, читаоцима веб издања Блица, Вечерњих новости, Б92, Курира, Н1, Данаса и Телеграфа визуелно ће бити обележене изјаве које је Истиномер оценио као (не)истините.

Такође, читаоци ће моћи да селектују изјаву политичара у чију истинитост или доследност сумњају и једноставно је пошаљу тиму Истиномера на проверу.

Ауторка је новинарка Истиномера

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси