Вести
22. 07. 2025.
Матић: Изјава Вучића је застрашивање, покушај да престанем да браним новинаре од претњи и напада
Председник Александар Вучић изјавио да онима који су „осуђивани због Верана Матића“ то треба да се брише из евиденције, и да им се он извини. Матић изјаву председника види као давање зеленог светла за све који су оптужени због напада и убиства новинара да се њему „обрате и наплате“. Због тога је од полиције тражио процену своје безбедности
Кампања против председника Асоцијације независних електронских медија Верана Матића, коју већ неко време воде прорежимски медији, настављена је синоћ на националној телевизији Пинк, у емисији Хит твит, у којој је гостовао председник Србије Александар Вучић.
На коментар водитељке Верице Брадић о твитерашу Марку Марјановићу (познатом као Кристал Мет Дејмон, који је три месеца у дигиталном затвору, забрањено му је да објављује на мрежама пошто је објавио бројеве телефона Ане Брнабић и новинара РТС-а), Вучић је одговорио:
„Да је неко то урадио са новинарком Н1 или Вераном Матићем, тај би ишао у притвор и у затвор или стрељан директно.”
Водитељка је истакла да је „још интересантније што се у његову одбрану јавио господин Веран Матић“.
„Ма немогуће”, добацио је Вучић.
„(Матић) тврди да би га (Марјановића) требало пустити из тог дигиталног притвора, иако би Матић, који је на челу Асоцијације независних електронских медија, требало да се залаже за заштиту својих колега. Откуд тај преокрет код господина Матића?”, пита водитељка председника, а он одговара:
„Зато што код њих не постоји ништа што има везе са чашћу и истином. Потпуно је свеједно о коме од њих говорите. Видите, било би добро да они који су били хапшени, притварани и осуђивани због Верана Матића, да им се лепо то брише из евиденције – ако је већ тако фин према људима – и да буде као да никада нису ни кажњавани. И да им лепо однесе виски или флашу вина на кућу и да им се извини што су људи робијали због њега, ни криви ни дужни. Како вам то другачије изгледа?”
Вучић је додао:
„То су вам ти двоструки аршини. Ако је на нашој страни, може и да убија људе, тако они то доживљавају. А ако није на нашој страни, не сме ни мушицу да ухвати, крив је и одговоран. Али у такво време живимо.”
Према Вучићу, то је време у коме се „стид повукао пред незнањем, у којем се знање повукло пред бахатошћу, и у којем морамо да им се супротставимо. Морамо да им пружамо отпор на сваком месту, сваком својом речју, сваким својим делом да нам не би уништили земљу да нам не би уништили државу”.
О коме се, у ствари, ради?
Вучић није појаснио на кога мисли када каже да су „хапшени, притварани и осуђивани због Верана Матића”, али је то могуће довести у везу једино са два пута првостепено осуђеним за убиство новинара Славка Ћурувије, па прошле године правоснажно ослобођеним, бившим функционерима Ресора државне безбедности Миланом Радоњићем и Ратком Ромићем.
Њих двојица, као и њихови адвокати, више пута су окривили Матића, односно Комисију за истраживање убистава новинара на чијем је челу био, за утицај на суђење за убиство Ћурувије, које је трајало девет година.
Друга двојица оптужених па ослобођених за убиство новинара, бивши начелник РДБ Радомир Марковић и припадник резервног састава РДБ Мирослав Курак не уклапају се у председников опис – први је у затвору због других кривичних дела, а други је током суђења био у бекству.
Матић тражи од полиције процену своје безбедности после изјаве Вучића
Веран Матић за Цензоловку каже да је „изјава председника у духу таблоида и на трагу бранилаца оптужених, као и самих оптуженика, који су ме често кривили за то што је против њих тужилац подигао оптужни акт, судије потврдиле оптужницу, а друге судије пресудиле“.
„Овакву изјаву председника разумем као неку врсту давања зеленог светла да се сви који су оптужени и осуђени у случајевима напада на новинаре или убистава новинара, мени обрате и наплате то што су одређено време провели у притвору и затвору. Овакву изјаву са највишег места у држави тумачим као застрашивање и покушај да престанем да активно браним све новинаре којима се прети, који су нападани или им се неоправдано суди.“
Матић каже да је након изјаве председника, од полиције званично затражио процену личне безбедности, пошто је већ био у сличној ситуацији, када је шест година био под полицијском заштитом 24 сата дневно.
„Иако немам претерана очекивања од поменуте процене, желим да остане писани траг о иницијативи за процену моје личне безбедности“, каже он и додаје да никада није била важнија солидарност угрожених новинарки, новинара и медија као и свих заштитника слободе говора, мишљења, окупљања и слободне ненасилне политичке акције.
„Ако тога не буде, онда неће бити ни елементарних слобода грађана ове земље, новинара, медија, а камоли демократије“, каже Матић.
Вучић 2024: Пресуда за Ћурувију велика неправда и ужасно лоша за Србију
Вучић је пре само годину и по дана, када су ослобођени оптужени за убиство Ћурувије, изјавио:
„Тешка ситуација, веома непријатна, ужасна за нас“, рекао је 5. фебруара прошле године, додавши да „у случају да верује у завереничке теорије, не би искључио да је и ово још једна степеница у рушењу власт”. Пресуда је „велика неправда и ужасно лоша ствар за Србију, њен правни систем, као и лоша порука за сваког ко се бави новинарством“.
Као потпредседник Владе Србије, 2013. године је рекао да ће поднети оставку ако убиство новинара не буде решено, тврдећи да је „држава извршила ликвидацију Ћурувије”. Он је подржао ово суђење, обећавајући да ће држава да се суочи са злочинима који су починили њени припадници.
Вучић, који је на власт дошао обећавши разрешење убистава новинара, подржао је 2013. године рад Комисије за истраживање убистава новинара и присуствовао њеном састанку.
Он, који сада оптужује Матића за хапшења и суђења, активно је подржавао истрагу убиства Ћурувије и суђење, рекавши да је „човек убијен на злочиначки начин и држава треба да учини све да пронађе одговорне и да их казни“.
Заборавља да је сам 2015. године, тражећи од Верана Матића да се укључи у процес расветљавања убиства три брата Битићи, рекао како је „Матић до сада показао озбиљне резултате, а у случају убиства Славка Ћурувије успео је да подстакне један значајан број људи да сарађују и заједнички раде”.
У августу 2018, Вучић је именовао Матића за свог специјалног изасланика за решавање питања несталих са Хрватском.
Да ли Матић треба да се извини и Кантару?
У затвору је завршио и Дејан Николић Кантар, насилник и власник безбројних коцкарница у Врању и околини, који је током суђења због претњи запосленима у ОК радију, у судници, пред судијом, претио и присутним новинарима, међу којима је био и Матић.
Због ангажовања у овом случају, председник АНЕМ-а је постао мета напада Николића Кантара, који је из затвора послао и кривичну пријаву против њега.
У време суђења Николићу, Матић је освануо на плакатима-потерницама у Врању, а испред суда се појавило неколико стотина људи, који су носили мајице на којима је писало: „Правда за Кантара, Вучићу помози“.
Матић је у више наврата јавно истицао да је случај суђења Николићу велики тест за правосуђе у Србији и да држава мора одлучно и ефикасно реаговати како би заштитила новинаре и грађане од насилника. Такође је говорио о нестанку судских списа током суђења, опструкцијама, притисцима, као и о угрожености новинара и запослених у ОК радију у Врању.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.