Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Кина ове године ухапсила више новинара него иједна друга земља
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 12. 2019.

Аутор: Бета Извор: Н1

Кина ове године ухапсила више новинара него иједна друга земља

Најмање 250 новинара је иза решетака у свету, а по томе је на првом месту Кина, један од ауторитарних режима који не толеришу независност медија, саопштила је америчка невладина организација за слободу штампе "Комитет за заштиту новинара" (ЦПЈ).

Многи од ових новинара оптужени су да су „непријатељи државе“ или да су објављивали „лажне вести“, приметио је ЦПЈ са седиштем у Њујорку.

Навео је Турску, Саудијску Арабију, Еритреју, Вијетнам и Иран као земље у којима је то занимање такође посебно ризично.

ЦПЈ је идентификовао најмање 48 новинара затворених у Кини, један више него 2018. године.

Турска следи са 47 што јесте мање него 2018. године (68), али није и стварно побољшање, јер је влада у анкари успела да затвори више од стотину медија и покрене кривично гоњење због „оправдавања тероризма“, те су многи новинари изгубили посао или су застрашени.

„Десетине новинара у Турској чекају суђење, док су други осуђени у одсуству и прети им хапшење ако се врате у своју земљу“, нагласио је Комитет.

На неславном подијуму су и Саудијска Арабија и Египат, са по 26 новинара у затворима. У Саудијском краљевству је затворено 18, а да не знају за шта су окривљени, а ЦПЈ је забринут и због тамошњих случајева „премлаћивања, паљења и недовољне исхране политичких затвореника, укључујући четири новинара“.

Укупно 250 новинара у свету и даље је превелики број, сматра ЦПЈ, чак и ако је мањи него 2018. (255) и 2016. године (273).

Међу карактеристичним случајевима, та НВО је навела Кинескињу Хуанг Сећин, ухапшену у октобру после репортаже о свом учешћу у про-демократским поворкама у Хонгконгу, и Египћанина Мохамада Мосаеда, кажњеног јер је послао један „твит“ током забране коришћења интернета којом је власт ограничила ширење вести о демонстрацијама због поскупљења цена горива.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси