Насловна  |  Саопштења  |  Новинарски део Сталне радне групе за безбедност новинара осуђује изјаву председника Александра Вучића којом се таргетира Веран Матић
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Саопштења

22. 07. 2025.

Аутор: Новинарски део СРГ Извор: УНС

Новинарски део Сталне радне групе за безбедност новинара осуђује изјаву председника Александра Вучића којом се таргетира Веран Матић

Новинарска и медијска удружења, чланице Сталне радне групе за безбедност новинара (СРГ), осуђују изјаву председника Републике Србије, Александра Вучића, којом се угрожава сигурност Верана Матића, члана СРГ и председника Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ).

Новинарски део СРГ нарочито је забринут због све већег броја кампањи са највиших политичких позиција које имају за циљ подривање рада оних који се боре за безбедније медијско окружење чиме се значајно повећава опасност од претњи и насиља над новинарима уопште.

Председник Вучић је 20. јула у једној телевизијској емисији изјавио да би онима који су „осуђивани због Верана Матића“ то требало да се брише из евиденције, као и да би Матић требало „да им однесе виски или флашу вина“ и да се извини.

Овакву изјаву председника државе новинарски део СРГ тумачи као застрашивање и покушај да се утиче на рад Верана Матића, али и саме СРГ која се по свом мандату залаже за заштиту новинара и унапређење слободе медија.

Изјава председника републике озбиљно угрожава безбедност Верана Матића јер долази са највише државне функције и носи посебну тежину у јавном простору. Таква реторика може се схватити као подстицај на насиље и доприноси стварању непријатељског окружења за новинаре, који већ раде у тешким условима. Посебно је забрињавајуће када се овакве поруке шаљу са позиције моћи, јер оне не само да делегитимизују новинарски рад, већ и потенцијално охрабрују нападе на медијске раднике. 

Иако остаје нејасно на кога је председник тачно мислио када је поменуо оне који су „осуђивани због Верана Матића“, новинарски део СРГ подсећа да једино судови изричу санкције те да осуђивање, односно доношење пресуда, свакако није у надлежности било ког појединца, изузимајући наравно саме судије.

Поред тога, Веран Матић је и председник Комисије за истрагу неразјашњених убистава новинара коју је 2012. године формирала Влада Републике Србије, када је на позицији премијера био данашњи председник државе. Ова Комисија, на челу са Матићем, сакупила је чињенице и доказе који су били довољан основ за подизање оптужнице и покретање кривичног поступка за убиство новинара Славка Ћурувије који се, нажалост, завршио ослобађањем оптужених упркос првостепеној пресуди којом су осуђени на укупно 100 година затвора.

Новинарска и медијска удружења која су чланице СРГ захтевају од Министарства унутрашњих послова Републике Србије да се уради процена безбедности Верана Матића и да се утврди да ли у овом тренутку постоји било каква претња по његов живот и тело. Подсећамо и да је Матић пуних шест година живео под целодневном полицијском заштитом.

На крају, с обзиром да у раду СРГ у својству посматрача учествује и Мисија ОЕБС-а у Србији, подсећамо на Одлуку о безбедности новинара коју је ова организација усвојила 2018. године и у којој се политички лидери и јавни службеници држава чланица, укључујући и Србију, позивају да се уздрже од застрашивања, претњи или толерисања насиља над новинарима, као и да га недвосмислено осуђују.

СРГ, која је основана у јануару 2017. године, поред представника Врховног јавног тужилаштва и Министарства унутрашњих послова Републике Србије, чини и шест новинарских и медијских удружења - Удружења новинара Србије (УНС), Независно удружења новинара Србије (НУНС), Независно удружење новинара Војводине (НДНВ), Асоцијација медија (АМ), Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ), Асоцијација онлајн медија (АОМ), као и Мисија ОЕБС-а у Србији у статусу посматрача.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси