Насловна  |  Саопштења  |  ЕФЈ, УНС, НУНС, ГС КУМ Независност: Захтевамо хитан прекид одмазде према запосленима на РТС-у због одбране објективног извештавања
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Саопштења

25. 07. 2025.

Извор: ЕФЈ, УНС, НУНС, ГС КУМ Независност

ЕФЈ, УНС, НУНС, ГС КУМ Независност: Захтевамо хитан прекид одмазде према запосленима на РТС-у због одбране објективног извештавања

Европска федерација новинара (ЕФЈ), Удружење новинара Србије (УНС), Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Грански синдикат КУМ „Независност“ најоштрије протестују због серије забрињавајућих случајева који указују на систематску одмазду и притиске према запосленима и хонорарним сарадницима на Радио-телевизији Србије, а посебно према онима који су дали подршку и изразили мишљење захтевајући објективно, професионално и законски утемељено извештавање.

Чланице ЕФЈ-а из Србије су забележиле више случајева у којима су запослени кажњени, остали без уговора или стављени у положај радне изолације због својих професионалних ставова, учешћа у мирним протестима или потписивања отвореног писма руководству РТС-а. Такво поступање је противно основним постулатима новинарске професије и етике, и представља озбиљно кршење Закона о раду, Закона о спречавању злостављања на раду и међународних конвенција које гарантују слободу изражавања.

Све поменуте колеге и колегинице су потисале отворено писмо у којем су се јавно успротивили начину извештавања РТС-а и затражили да овај јавни сервис унапреди своје извештавање како би било објективно, истинито и благовремено, у складу са законима и етичким стандардима. Већина њих су чланови неформалног удружења радника РТС-а „Наш протест“, које је формирано након почетка студентских и грађанских протеста у Србији. Ово удружење се залаже за унапређење рада РТС-а, а посебно за објективно и професионално извештавање овог јавног емитера.

У априлу је без образложења раскинут уговор са музичком уредницом радија, професорком са Факултета музичких уметности, која деценијама доприноси квалитетном програму. У мају, за троје колега из телевизијског сектора није продужен хонорарни уговор и остали су без ангажмана само зато што су потписали отворено писмо. За једну од те три особе чак је претходила најава о могућности сталног запослења, али се, према изјавама сведока, то није десило само због потписа на отвореном писму. У јуну је још деветоро хонорарних сарадника остало без уговора, и сви су били потписници истог писма, иако су за програм неопходни, а неки и награђивани за свој рад.

Посебно забрињава чињеница да су троје стално запослених радника Радија добили решења о изрицању мере опомене због наводне повреде радне обавезе и непоштовања радне дисциплине, уз најаву отказа уколико се исто понови у наредних шест месеци и то без претходног упозорења. У питању су запослени који су јавно проговорили о притисцима, огласили се коментарима који нису били по вољи руководству или су обрађивали теме од несумњивог јавног значаја, које руководство није желело да се емитују.

Радници РТС-а који покушавају да раде професионално и критички, суочавају се са великим притисцима и тешко остварују права на рад. Тамара Танкосић, уредница Информативног програма РТС-а, нема прилику да уређује емисије, иако је запослена на том месту. Када је реч о новинарским пословима, радне задатке ретко добија, а на догађаје је готово уопште не шаљу – дешава се да за пола године добије тек неколико радних задатака. Њени предлози за рад се веома често игноришу од стране претпостављених, а када се ипак одобре, касније се обично компликује и успорава у процесу производње. И поред вишегодишњих изазова, Тамара, вишеструко награђивана новинарка, не одустаје од борбе за професионалан рад на РТС-у.

Захтевамо од руководства РТС-а да одмах прекине са незаконитом праксом кажњавања, застрашивања и професионалног деградирања запослених који поступају у складу са етичким стандардима новинарске професије. Такође, захтевамо да РТС омогући несметан рад свим новинарима и медијским радницима, без обзира на њихове ставове, и да преиспита све досадашње одлуке о прекиду радног ангажмана које су донете искључиво из разлога који нису професионалне природе.

Позивамо све надлежне институције, посебно Министарство информисања и телекомуникација, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, као и надлежне инспекцијске и друге органе, да хитно испитају све наведене случајеве притисака и неоснованих дисциплинских поступака унутар РТС-а. Такође, захтевамо да се обезбеди ефикасна правна и институционална заштита свих запослених који су изложени репресији због свог професионалног рада, и да се покрену одговарајући поступци против одговорних лица.

Горе потписане организације изражавају пуну подршку свим колегиницама и колегама који се, упркос притисцима, боре за слободно, објективно и одговорно новинарство унутар јавног медијског сервиса. У тој борби биће им обезбеђена правна, професионална и јавна подршка, јер је очување слободе медија, а посебно јавног сервиса од пресудног значаја за демократско друштво.

Европска федерација новинара (ЕФЈ)
Удружење новинара Србије (УНС)
Независно удружење новинара Србије (НУНС)
Грански синдикат КУМ „Независност“ 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси