Насловна  |  Саопштења  |  УНС и ДНКиМ: Пронаћи и казнити вандале који четврти пут руше плочу несталим новинарима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Саопштења

26. 05. 2016.

УНС и ДНКиМ: Пронаћи и казнити вандале који четврти пут руше плочу несталим новинарима

Удружење новинара Србије (УНС) и Друштво новинара Косова и Метохије (ДНКиМ) најоштрије осуђују поновно рушење плоче несталим новинарима Радио Приштине Ђуру Славују и Ранку Перенићу који су отети 21. августа 1998. године на путу Велика Хоча – Зочиште и траже од међународних и косовских институција да најзад открију ко из године у годину чини овај вандализам.

Сутра ће се навршити година од како су Перенићеве и Славујеве колеге четврти пут поставиле бронзану плочу на месту где су последњи пут виђени. Непознате особе поломиле су и однеле плочу на којој је писало на српском и албанском језику: "Овде су 21. августа 1998. нестали новинари. Тражимо их“. На месту обележја остали су само стубови.

Славуј и Перенић су нестали када су кренули да ураде репортажу о повратку отетих монаха у манастир Зочиште, скренули на погрешан пут и прешли на територују коју је контролисала Ослободилачка војска Косова. Били су у аутомобилу "застава 128" плаве боје који никада није пронађен.

Скрнављење места на ком су нестали новинари и рушење плоче сваки пут је пријављено полицији али починиоци никада нису откривени.

УНС и ДНКиМ траже од  Еулекса и косовске полиције да коначно почну да одговорно раде свој посао и обавесте јавност шта су предузели како би били пронађени и кажњени киднапери новинара.

УНС и ДНКиМ подсећају да је после нестанка Ђура Славуја и Ранка Перенића на Косову и Метохији до 2005. године нестало и убијено седам српских и албанских новинара и медијских радника.

Новинар  и преводилац Александар Симовић и фоторепортер Момир Стокућа убијени су 1999. године, а радник РТВ Приштина Миле Буљевић је нестао исте године. Међу несталим новинарима је и Марјан Мелонаши, новинар српске редакције Радио Косова, који је нестао 2000. године.

Убијени су и новинари листа „Бота сот“ Беким Кастрати (2001) и Бардиљ Ајети (2005). Ниједна отмица и убиство новинара и медијских радника на Косову и Метохији није расветљено.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси