Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Siromašna primena evropskih standarda
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

10. 05. 2012.

Autor: B. C. Izvor: Danas

Siromašna primena evropskih standarda

Sledeće sedmice predstavljanje istraživanja o medijskim slobodama. U 72 odsto anketiranih medija prosečna plata je iznosila do 30.000 dinara, a u svega tri odsto više od 50.000 dinara.

Sledeće sedmice predstavljanje istraživanja o medijskim slobodama. U 72 odsto anketiranih medija prosečna plata je iznosila do 30.000 dinara, a u svega tri odsto više od 50.000 dinara.


Beograd - U Srbiji se u potpunosti ostvaruju samo četiri od 27 evropskih standarda medijskih sloboda i to sloboda ulaska u novinarsku profesiju, sloboda pristupa internetu i stranim medijima, razdvojenost učešća u izvršnim organima vlasti od profesionalnog obavljanja medijskih poslova i ograničenost prava medija na ekskluzivno izveštavanje o događajima od izuzetnog javnog značaja, navodi se u izveštaju „Indikatori za medije u demokratiji“.

Kako se navodi u izveštaju koji će biti predstavljen sledeće sedmice, „za većinu ostalih evropskih standarda postoji relativno dobra zakonska potpora, ali se oni u praksi ne ostvaruju na potpun ili neproblematičan način“.

„Drastična odstupanja od evropskih standarda postoje u oblasti medijske ekonomije i nezavisnosti medija od političkih uticaja, kao i radno-socijalnih prava i bezbednosti novinara“, ističe se u ovom dokumentu.

Istraživanje još pokazuje i da su od ukupno oko pet miliona evra državnih sredstava sa gotovo četiri miliona finansirane tekuće aktivnosti četiri javna medijska preduzeća, a sa jednim milionom projekti više od 200 medija.

„Registrovana su 73 slučaja drastičnog kršenja medijskih sloboda i prava, od toga devet fizičkih napada na novinare, 18 pretnji ugrožavanja sigurnosti i četiri smene glavnih urednika ili direktora medija. Svega dva odsto od 240 anketiranih glavnih urednika informativnih medija smatra da su medijske slobode i novinarska prava potpuno ostvarivana tokom godine“, navedeno je u izveštaju.

Prema rezultatima istraživanja, u 72 odsto anketiranih medija prosečna plata je iznosila do 30.000 dinara, a u svega tri odsto više od 50.000 dinara. Dodaje se i da 70 odsto anketiranih partijskih funkcionera iz vlasti i opozicije smatra da mediji ne poštuju princip ravnopravnosti u političkom izveštavanju, dok 92 odsto glavnih urednika medija smatra da njihovi mediji to čine.

Ovaj izveštaj o medijskim slobodama u Srbiji rezultat je zajedničkog rada organizacija Civil Rights Defenders, ANEM, NUNS, NDNV i Lokal pres.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi