Насловна  |  Актуелно  |  Регион  |  АМУ: Савјет ограничио реемитовање Информер ТВ на шест мјесеци, покренути поступци против ТВ Адриа и ТВ Прва
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Регион

25. 05. 2026.

АМУ: Савјет ограничио реемитовање Информер ТВ на шест мјесеци, покренути поступци против ТВ Адриа и ТВ Прва

"Документарни филм 'Референдум – прича о измишљеној слободи' представља само један од садржаја идентификованих у оквиру ширег корпуса спорних материјала емитованих на 'Информер ТВ' и не представља изолован случај у односу на утврђене повреде професионалних и регулаторних стандарда", истиче се у саопштењу Агенције за аудиовизуелне медијске услуге објављеном на сајту те институције

Због континуираног емитовања садржаја којима се вријеђа достојанство црногорског народа, негира црногорски национални идентитет, подстиче говор мржње и дискриминација, те вријеђа достојанство грађана и институција Црне Горе, Савјет Агенције за аудиовизуелне медијске услуге (САМУ) донио је одлуку о привременом ограничавању пријема и реемитовања цјелокупног програма "Информер ТВ", чији је емитер привредно друштво "Инсајдер Теам" д.о.о. из Србије, саопштено је данас из АМУ.

"Мјера се изриче у трајању од шест мјесеци због повреде члана 7 став 1 Европске конвенције о прекограничној телевизији, којим је прописано да програмски садржаји морају поштовати људско достојанство, основна права и слободе других, те да не смију садржати изражавање којим се подстичу мржња, дискриминација или нетрпељивост. Документарни филм 'Референдум – прича о измишљеној слободи' представља само један од садржаја идентификованих у оквиру ширег корпуса спорних материјала емитованих на 'Информер ТВ' и не представља изолован случај у односу на утврђене повреде професионалних и регулаторних стандарда", истиче се у саопштењу АМУ објављеном на сајту те институције.

Из АМУ су додали да је истовремено, сходно Закону о аудиовизуелним медијским услугама и у оквиру својих надлежности, АМУ по службеној дужности покренула поступке против емитера регистрованих у Црној Гори – ТВ Адриа и ТВ Прва – због емитовања документарног филма "Референдум – прича о измишљеној слободи", усљед постојања елемената говора мржње, подстицања националне нетрпељивости и дискриминације, као и садржаја којима се вријеђа достојанство и оспорава легитимност националног идентитета Црногораца и савременог уставног уређења државе.

"Иако постоји појачано интересовање јавности за предметне садржаје, важно је нагласити да они нису предмет анализе Агенције због јавних реакција, већ се дуже вријеме налазе под континуираним мониторингом стручних служби, које су кроз редовни надзор и анализу програмских садржаја правовремено уочиле и антиципирале понављајуће обрасце спорних медијских пракси", казали су из АМУ.

У саоштењу пише да је САМУ, анализирајући садржаје емитоване на "Информер ТВ" током дужег временског периода, утврдио постојање континуираног уређивачког обрасца у оквиру којег су кроз информативне, политичке, дебатне и документарне емисије пласирани садржаји и квалификације којима се вријеђа достојанство грађана Црне Горе на основу њихове националне припадности и подрива међусобно поштовање међу друштвеним и националним заједницама.

"Посебно је евидентирано систематско оспоравање државног и националног идентитета Црне Горе, уз понављајуће обрасце уређивачког представљања које може подстаћи дискриминацију, друштвену поларизацију и нетрпељивост на основу националне припадности. Утврђено је да спорни садржаји нису представљали појединачне или изоловане инциденте, већ дио континуираног уређивачког обрасца у оквиру којег су пласирани садржаји којима негира легитимност црногорске државности и националног идентитета, те продубљују друштвене и националне подјеле. Савјет Агенције оцијенио је да такав начин извјештавања и коментарисања превазилази границе дозвољене политичке критике и представља злоупотребу права на слободу изражавања", рекли су из АМУ.

У саопштењу пише да "посебну тежину предметним садржајима даје чињеница да су емитовани у терминима велике гледаности, кроз емисије информативног, документарног и политичког карактера које имају значајан утицај на формирање јавног мњења".

"Савјет Агенције посебно указује да јавни наратив у регионалном контексту Западног Балкана захтијева појачан степен професионалне и друштвене одговорности, имајући у виду историјске околности и осјетљивост питања националног идентитета и међуетничких односа. Емитовање садржаја којима се подстиче нетрпељивост према Црногорцима, вријеђа достојанство грађана на основу њихове националне припадности и оспорава легитимност црногорског идентитета и институција државе представља озбиљно угрожавање демократских вриједности, грађанског склада и принципа међусобног поштовања", рекли су из АМУ.

Савјет АМУ је током фебруара 2026. године већ покренуо поступке против телевизије "Информер ТВ" због емитовања садржаја са елементима говора мржње, негирања националног идентитета и глорификације правоснажно осуђених ратних злочинаца, што како пише у саопштењу, представља кршење члана 7 став 1 Европске конвенције о прекограничној телевизији.

"Упркос претходно спроведеним регулаторним радњама и упућеним упозорењима, надзор Агенције је утврдио да је емитер наставио са емитовањем садржаја исте или сличне природе, чиме је потврђен континуитет спорних пракси. Поступајући у складу са процедурама предвиђеним Европском конвенцијом о прекограничној телевизији, Агенција је претходно обавијестила надлежни регулаторни орган државе поријекла емитера, пружајући могућност предузимања мјера у оквиру његове надлежности. Како ни након тога није дошло до престанка емитовања спорних садржаја, Савјет Агенције оцијенио је да су се стекли услови за изрицање мјере привременог ограничавања реемитовања комплетног програма 'Информер ТВ' на територији Црне Горе", казали су из АМУ.

У саопштењу се наводи да "имајући у виду интензитет и континуитет утврђених повреда, њихов утицај на јавни интерес, као и чињеницу да блаже регулаторне мјере нису дале резултате, Савјет Агенције закључио је да је изречена мјера нужна и пропорционална легитимном циљу заштите људског достојанства, спречавања ширења говора мржње, дискриминације и националне нетрпељивости, као и очувања демократског и плуралистичког јавног простора".

"Савјет и менаџмент Агенције наставиће да у оквиру својих надлежности одговорно дјелују у заштити јавног интереса, примјењујући важеће законске прописе и стандарде утврђене домаћим и међународним правним оквиром", наводи се у саопштењу АМУ.

"Вијести" су данас објавиле да је новосадска организација Центар за друштвену стабилност, блиска Српској напредној странци (СНС), запријетила у "документарном" филму држави Црној Гори, поручивши да се враћају по своје, те да ће наставити јер су тек почели.

У филму "Референдум - прича о измишљеној слободи" се, између осталог, тврди да је "сазрело вријеме за ново преиспитивање воље грађана или пак за институционално удруживање територија тамо гдје живе они који своју будућност виде заједно, а не издвојено", као и да је у Цетињу забиљежена "највећа демографска експлозија након Другог свјетског рата", јер су тамошње породице "чували италијански војници", док су Цетињани гинули на ратиштима широм Југославије.

Тај "документарац" направљен поводом 20. годишњице од референдума о црногорској независности, емитован је 20. и 21. маја из два дијела на двије црногорске телевизије с националном фреквенцијом - ТВ Прва и ТВ Адриа, као и на телевизијама "Информер", "б92" и "Документарна ТВ" у Србији. Филм обилује лажима, опасним наративима, гнусним тврдњама и великосрпским национализмом...

Из Демократске партије социјалиста (ДПС) су раније данас саопштили да "поводом емитовања тзв. документарног филма 'Референдум - прича о измишљеној слободи' на телевизијама Прва ТВ и Адриа ТВ, захтијевају хитну реакцију АМУ".

Из Европског савеза су такође раније данас рекли да "скандалозни видео-урадак под кодним насловом 'Референдум: Прича о измишљеној слободи' представља отворени фашизам телевизија Адриа и Прва у Црној Гори, а у режији београдских газда".

Из Европског савеза су казали и да "Агенција за електронске медије Црне Горе мора хитно да реагује, забрани емитовање екстремистичке пропаганде и казни оне који су свјесно учествовали у менталном тровању црногорске јавности, распиривању мржње и позивању на рушење уставног поретка".

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси