Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Тужне оцене ЕУ о медијима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

13. 05. 2021.

Извор: Фонет

Тужне оцене ЕУ о медијима

Пад медијске слободе на Балкану нагриза европске вредности демократије и владавине закона и ствара климу зрелу за дезинформације, која гаји анти-ЕУ и анти-западни осећај широм региона, пише за портал Еурактив Питер Хорокс, бивши директор светског сервиса ББЦ, а сада члан Одбора за садржај Н1 на Балкану.

Хорокс сматра да чак и ако њихова сврха није да вређају, последње процене Европске уније о медијским слободама у земљама кандидатима на западном Балкану делују тужно. Он додаје да се извештај о Србији "теши усвајањем нове медијске стратегије у земљи, али примећује одсуство било каквог побољшања у укупном окружењу за слободу изражавања".

"Опрезно примећује да претње, застрашивање и насиље над новинарима остају извор озбиљне забринутости. Проблеми које су аутори извештаја описали проширили су се по региону и на неке државе чланице ЕУ", подсећа Хорокс.

Према његовим речима, случајеви угњетавања медија у неким државама западног Балкана "подстичу земље које теже приступању ЕУ да верују да кршење слободе изражавања и припитомљавање медија нису препрека чланству у европском клубу".

"Србија је најбољи пример. Влада изједначава критичко новинарство са антиуставном активношћу и не оклева да независне медије прикаже као добављаче лажних вести које су умешане у хибридни рат против ње", написао је Хорокс.

Подсетио је да су "неки политичари из владајуће странке повезали независне медије са организованим криминалом, док су други сугерисали да су независни медији умешани у терористичке активности", преноси Н1.

Хорокс указује и да полиција у Србији не истражује притужбе независних новинара на физичке нападе и друге облике узнемиравања, док случајеви који и стигну до суда ретко резултирају осудама, што је створило климу некажњивости.

"Комбинација недостатка транспарентности на српском медијском тржишту, употребе државне помоћи и владиног регулатора дају Телекому Србије неправедне предности и прете да истисну друге операторе који нису повезани са Владом Србије. Ово је пријатељски капитализам у пракси", написао је Хорокс.

"Лидери ЕУ тренутно не виде ситуацију као довољно озбиљну да би могли предузети мере у Србији или негде другде“, написао је Хорокс, додајући: "Иронично је да ЕУ повећава своју подршку Србији када се владавина права погоршава, а расту спонзориране дезинформације".

"Време је да лидери ЕУ преиспитају поруку коју шаљу", написао је Хорокс за Еурактив.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси