Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  Manji Grčić apostil na diplomi tražen nakon što je UO RTS-a već konstatovao da joj je prijava za generalnog direktora uredna
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

04. 06. 2026.

Autor: A. N. Izvor: UNS

Manji Grčić apostil na diplomi tražen nakon što je UO RTS-a već konstatovao da joj je prijava za generalnog direktora uredna

Agencija za kvalifikacije (AZK) tražila je 5. februara od Manje Grčić da dostavi apostil na stranoj diplomi, za koju je tražila priznavanje 30. januara, osam dana nakon što je Upravni odbor RTS-a utvrdio da je njena prijava za generalnog direktora RTS-a uredna. Ovo proizilazi iz dokumentacije koju je AZK dostavila UNS-u u odgovoru na zahtev za pristup informacijama od javnog značaja.

Podsetimo, razgovor sa kandidatima obavljen je upravo 30. januara – istog dana kada je Grčić podnela zahtev za priznavanje strane visokoškolske isprave.

Kada je Agencija za kvalifikacije utvrdila da diploma ne sadrži pečat overe (punu legalizaciju ili apostil), uputila je Grčić poziv da u roku od 30 dana dostavi apostil na stranoj diplomi. Agencija je obavestila UNS da je apostil dostavljen.

AZK je Grčić diplomu priznala 11. februara, a istog dana ona je izabrana za generalnu direktorku. Tako je Grčić podnela zahtev za priznavanje strane visokošolske isprave osam dana nakon što je UO RTS-a utvrdio da joj je prijava uredna, a šest dana nakon što je UNS pitao UO RTS-a da li je diploma nostrifikovana.

Prema Haškoj konvenciji o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava, javne isprave izdate u inostranstvu moraju biti overene pečatom APOSTIL, kojim se potvrđuje verodostojnost potpisa, svojstvo potpisnika i istinitost pečata na dokumentu.

Diplomu sa apostilom Agencija je, uz zahtev za ispravku podneska, 26. maja dostavila UNS-u, ali se, zbog lošeg kvaliteta, na skeniranoj diplomi ne vidi kada je apostil izdat. Na pitanje kada im je Grčić dostavila apostil, koje je UNS postavio u zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja podnetom 12. maja, Agencija za kvalifikacije nije odgovorila.

Inače, UNS je prethodno, 5. marta, Zahtevom za pristup informacijama od javnog značaja tražio Agenciji za kvalifikacije dokumentaciju koju je Grčić priložila podnoseći zahtev za priznavanje strane visokoškolske isprave.

Nakon žalbe Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, UNS je 16. aprila od Agencije dobio dokumentaciju. UNS je primetio da diplomi nedostaje apostil, zbog čega je naknadno, 12. maja, tražio diplomu sa ovim pečatom.

Inače, UNS je, iz dokumentacije koju mu je Agencija dostavila 16. aprila, utvrdio i da diploma Grčić iznosi 360 CATS kredita, što je ekvivalent 180 ESPB (ECTS) bodova. Zakon o javnim medijskim servisima propisuje da kandidat za generalnog direktora RTS-a mora imati visoko obrazovanje, odnosno diplomu koja nosi 240 ESPB bodova.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi