Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Radojković: Nezadovoljstvo radom javnih servisa, jer ne poštuju zakon
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

25. 02. 2021.

Autor: Beta Izvor: N1

Radojković: Nezadovoljstvo radom javnih servisa, jer ne poštuju zakon

U Srbiji postoje kritike i nezadovoljstvo radom javnih medijskih servisa bez obzira na "ispravnost normativne postavke" - Zakona o javnim medijskim servisima, izjavio je danas profesor Fakulteta političkih nauka Miroljub Radojković.

Radojković je na onlajn konferenciji izdavačke kuće CLIO i nedeljnika Vreme „Javni servis – nasleđe i budućnost“, o ulozi javnih medijskih servisa, rekao da se ne poštuje Zakon o javnim medijskim servisima iz 2014. godine koji nabraja ciljeve da bi ti mediji služili javnom interesu.

To su: sloboda izražavanja pojedinaca i javnog mnjenja, promovisanje demokratskih vrednosti, sloboda poštovanje pluralizma i ideja, nepristrasno obradjivanje političkih, socijalnih i drugih pitanja uz omogućavanje sučeljavanja stavova. Ali, „kada se pogleda struktura sadražaja koje gradjanima nude komercijalne ustanove sa nacionalnom frekvencijom, vidi se da se one ne obaziru na većinu nabrojanih obaveza kako bi se ostvario javni interes“, rekao je Radojković.

Predstavnica Ministarstva kulture i informisanja Slavica Trifunović je rekla da su, ako se kaže da su javni medijski servisi „noseći elementi“ demokratije, a da bi to ostvarili moraju imati „stabilno finansiranje i prilagođavanje digitalnom dobu“.

„Naša država je posvećena tome, što se vidi iz Strategije sistema javnog informisanja od 2020. do 2025. godine, u okviru koje su predviđene mere za poboljšanje položaja javnih medijskih servisa i kroz izmenu regulative“, kazala je Trifunović.

Ambasador Kanade u Srbiji Džajls Norman je rekao da tamošnji medijski javni servis ima važnu ulogu u održavanju demokratičnosti Vlade, a finansira se i iz budžeta i od reklama.

Podsetio je da je Kanada, kao i Srbija, jedna od 36 zemalja koje su potpisale Globalnu deklaraciju o medijskim slobodama.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi