Насловна  |  Актуелно  |  ДНКиМ  |  Књижевни портрет Жарка Миленковића у Грачаници: Поезија, критика и посвећеност речи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

ДНКиМ

21. 05. 2025.

Аутор: Радио Ким Извор: Радио Ким

Књижевни портрет Жарка Миленковића у Грачаници: Поезија, критика и посвећеност речи

У Дому културе Грачаница синоћ је уприличено књижевно веће посвећено Жарку Миленковићу, песнику, есејисти и књижевном теоретичару и промоцији његовог стваралаштва.

Жарко Миленковић је песник, књижевни критичар и проучавалац књижевности. Објавио је три збирке поезије: „Кенотаф“ (2011), „Крхотине лета“ (2019) и „Свакодневно убијање живота“ (2022), две књиге есеја: „Тмина и празнина: Хоррор вацуи у српској поезији ХХ и ХХИ века“ (2021) и „Јасни обриси несреће: есеји и критике о савременој српској поезији“ (2024) и научну монографију „Иван В. Лалић: питања песничке традиције“ (2024).

Књижевни критичар и теоретичар Урош Ђурковић говорио је о две последње објављене књиге Жарка Миленковића „Јасни обриси несреће: есеји и критике о савременој српској поезији“ и научну монографију „Иван В. Лалић: питања песничке традиције“.

“Три осведочене књижевне личности Жарка Миленковића су критичарска, књижевна и теоријска. Зашто то спомињем? Зато што је то повезано са рецепцијом свих ових књига, а посебно најновијих књига. Неко ко пажљиво чита Жаркове текстове може да види једну врсту археологије интертекстуалне комуникације која подражумева све те нивое. Када читате Жаркове текстове можете да видите, са једне стране, неразметљив тон који је прилично редак, једну врсту уредности и утемељености у писању која је такође ретка и једну врсту поштеног школског приступа када Жарко износи неку тврдњу везану за савремену поезију”, казао је он.

Ђурковић је додао да је књижевни портрет Жарка Миленковића неочекивао узбудљив.

Доктор Владимир Перић је навео да је повод за окупљање резултат Жарковог дугог и вредног рада и посвећености књизи и писцима.

“У Миленковићевом приказу доминира личност а не критичарска персона. То значи да Миленкович приступа ауторима као човек, колега, писац а не као врховни арбитар. Пред вама се налазе руковет текстова који представља резултат хербинетичких понирања у поетики савремених српских песника, а то није ништа друго до педантно и темељно тумачење тућих поетика”, казао је Перић.

Живојин Ракочевић, књижевник и директор Дома културе “Грачаница” истакао је да је Жарко Миленковић песник, књижевни критичар, есејиста, теоретичар књижевности, најсвеобухватнија појава у српској књижевности Косова после 1999. године.

“То је нешто са чиме ћемо се сви сложити и у чињеници у којој морамо да се пронађемо јер смо у једном тренутку били суочени са замирањем свих ових жанрова, са болним ратним прекидом и са мишљу да је све што имамо на Косову и Метохији у великој мери избегло. Онда су се показале креативне силе које су и кроз Жарка, кроз оволико широких поља показале, колика је снага књижевности, поезије и колка је потреба за критиком”, додао је Ракочевић.

Књижевно веће Жарка Миленковића и промоција његовог стваралаштва организовали су Удружење новинара Србије (УНС) на Косову и Дом културе Грачаница.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси