Регион
05. 05. 2025.
Медију српске заједнице у Хрватској смањено финансирање: Спрема се тужба
"Новости су за Домовински покрет проблем не само зато што су лист српске заједнице, већ и зато што критички пишу о тој странци"
Одлука да се Новостима, недељнику српске заједнице у Хрватској, ускрати трећина дотадашњег финансирања, долази након политичких порука Домовинског покрета који се похвалио да је „испунио обећање“.
Да ли је у питању политичка трговина, обрачун с мањинама, или модел по узору на Орбана, анализира DW (Дојче веле).
Да ли је одлука Савета за националне мањине да смањи средстава за недељник Новости пре свега напад на слободу медија или напад на положај Срба у Хрватској, или је реч о јефтином политиканству Домовинског покрета – питања су на која одговарају Жарко Пуховски, филозоф и политички аналитичар и Андреа Радак, главна уредница Портала Новости из Загреба.
Иако би Савет за националне мањине у Хрватској требало да делује аутономно и независно од политичке констелације у Сабору, све указује на то да је недавна одлука (24. априла) о смањењу финансијских средстава која се додељују недељнику Новости пре свега политички мотивисана.
Политичка одлука против српске мањине
Непосредно након одлуке кровног тела националних мањина у Хрватској да ће лист српске мањине убудуће добијати трећину мање средстава – 400.000 евра уместо досадашњих 610.000 годишње – мањи партнер у коалиционој влади Андреја Пленковића, Домовински покрет, је на својој Фејсбук страници објавио: „Што обећамо, то и остваримо – смањено финансирање недељнику Новости!“
А у свом обраћању на седници Савета и Фурио Радин, представник италијанске мањине у Сабору, јасно је нагласио: „Смањење средстава Новостима за 200.000 евра је политички чин„.
То потврђује и Жарко Пуховски, филозоф и политички аналитичар из Загреба. У разговору за ДW он, међутим, наглашава да је Савет за националне мањине од почетка имао политичку позадину:
„Читав концепт заштите мањина је политички, да би се избегле примедбе из иностранства, пре свега из Немачке. А у овом конкретном случају сада се радило о политичком обећању мањег партнера у владајућој коалицији, Домовинског покрета (ДП), који је као главну тачку свог програма за изборе имао смањење утицаја ‘озлоглашеног Пуповца’, како су говорили, на хрватску политику и онемогућавање наводног антихрватског деловања Новости“, каже он.
Пуховски сматра да се овде пре свега ради о дневнополитичким интересима ДП-а „који жели да се позиционира као једина права десничарска странка у земљи. Притом су они, у хрватском контексту десничари, пре свега по свом ‘србождерству’, по томе што су изразито антисрпски оријентисани“.
Не само фолклор и народни обичаји
Иако Савет за националне мањине своју одлуку о смањењу средстава Новостима није образложио – на шта и није обавезан – председник Савета Тибор Варга је након седнице у краткој изјави новинарима изјавио да то није била политичка одлука и да је Савет деловао независно. Рекао је да одлука није донета под политичким притиском Домовинског покрета, већ да се ради о томе да се финансирају програми културне аутономије као што су информисање, издаваштво, културне манифестације и културни аматеризам – али не и политички медијски садржаји.
Главна уредница Новости Андреа Радак истиче да је то тешко поверовати, те да је уз то и у супротности са задатком Савета, који би требало да унапређује учешће мањина у јавном животу земље.
„Тибор Варга је рекао да Савет финансира програме културне аутономије, а да за политички садржај нема средстава. Али тај критеријум је примењен само на Новости, а на друге није. Утолико је реч о произвољној, а не о начелној одлуци“, каже Радак.
Радак напомиње да се припадници националних мањина не могу свести само на то једно обележје.
„Они су и политички грађани ове земље, њихови специфични проблеми не искључују друге проблеме и теме, као што су питање пензија, могућности доступног становања или висина плата. Не може се ту повући јасна линија. Тиме се ствара вештачка подела с циљем да се припадници националних мањина гетоизирају, да се од њих направе грађани другог реда, који не могу равноправно учествовати у политичком животу земље, већ треба да се баве само фолклором, народним обичајима и сличним стварима“, истиче она.
Дисциплиновање медија
Осим тога, Новости су за Домовински покрет проблем не само зато што су лист српске заједнице, већ и зато што критички пишу о тој странци, сматра Андреа Радак.
„Пишемо о њиховим антимањинским политикама, о сарадњи са странкама екстремне деснице у региону, па чак и са онима које имају територијалне претензије према Хрватској. Имају врло конкретан мотив зашто желе да зауставе наше писање“, уверена је главна уредница Новости.
Зато овај напад на Новости, каже, има шире значење, нарочито у контексту све већих притисака на слободу медија широм света.
„Домовински покрет се диви Орбановим достигнућима, нарочито када су у питању медији. Они не траже само потпуно укидање финансирања Новости, већ захтевају и промену целокупног медијског пејзажа у Хрватској – тако да се више не сме писати против хрватске државе, Домовинског рата и слично. Јасно је да постоји намера да се ограниче слобода медија и медијски плурализам“, каже Радак.
Стање у медијима у земљи генерално оцењује као лоше, а као примере наводи не само актуелни притисак на Новости, већ и талас отпуштања на ХРТ-у и у другим медијским кућама. Осим тога, штампани медији тешко би могли да опстану без неке врсте финансијске подршке из јавних извора – било кроз снижени ПДВ, зависност од реклама јавних предузећа или кроз преливање средстава из градских и општинских буџета, првенствено у локалне медије.
Спрема се тужба
Ово смањење средстава ће свакако имати негативне последице за редакцију Новости, али главна уредница истиче да неће бити отпуштања ни смањења плата. Једна од могућих мера могло би бити смањење тиража.
Истовремено, разматрају се и правни кораци против ове одлуке, укључујући подношење тужбе – како пред домаћим, тако и пред међународним судовима – због дискриминације. Раднак сматра да су у случају Новости испуњена оба критеријума за оцену дискриминаторног поступања: с једне стране је нанета штета, а с друге стране је то штетно деловање узроковано припадношћу националној мањини – у овом случају српској.
Европска регулатива захтева да финансирање активности националних мањина буде засновано на јасним, недискриминаторним и стабилним критеријумима.
Када ће тужба бити поднета још није познато. Тренутно се прикупља сва потребна документација.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.