УНС вести
22. 04. 2025.
УНЦГ: Право на рад мора бити гарантовано свима, па и новинарима РТС-а
Саопштење за јавност поводом вишедневне блокаде РТС-а
Удружење новинара Црне Горе (УНЦГ) подржава право сваког медија да извјештава на начин какав сматра да је најбољи, уз то поштујући професионалне стандарде и кодекс новинара, а посебно јавне сервисе који плаћају сви грађани Србије.
УНЦГ сматра да свако има право да буде нездовољан радом новинара и медија и да је критика њиховог рада легитимна, али да је недопустиво блокирати рад новинара и њихово појединачно таргетирање.
Посебно је недопустиво да се у јавности саопштавају приватни подаци као својврсне потјерице за новинарима.
УНЦГ истиче да актуелни однос једног дијела јавности Србије, који таргетира новинаре РТС-а, озбиљно може угрозити њихову безбједност и овим путем пелујемо да се они који држе у блокади РТС више од седам дана, уздрже од таквих начина дисциплиновања новинара.
Уочи обележавања 22/23.априла 1999. године, 26 годинa од убиства 16 медијских радника у НАТО бомбардовању РТС-а поново истичу да је ова војна организација починила ратни злочин и увела праксу напада на медије у међународним сукобима, а да упркос томе нико из НАТО структура није одговарао.
У извештају организације Амнести интернешенел из 2000. године наводи се да су снаге НАТО починиле озбиљна кршења закона рата, што је довело до незаконитог убијања цивила, а међу истакнутим случајевима је и убиство 16 медијских радника РТС-а, које је квалификовано као ратни злочин.
„У тренутку бомбардовања у згради су радили техничари и остало производно особље. Процењује се да је у згради у тренутку напада радило око 120 цивила. Најмање 16 цивила је убијено, а још 16 је рањено“, пише у извештају ове организације која наводи и да је НАТО погодио мету коју је циљао.
У НАТО бомбардовању РТС-а, у ноћи између 22. и 23. априла 1999. године убијени су: Јелица Мунитлак (27), шминкер, Ксенија Банковић (27), видео-миксер, Дарко Стоименовски (25), техничар у размени, Небојша Стојановић (26), техничар у мастеру, Драгорад Драгојевић (27), радник обезбеђења, Драган Тасић (29), електричар, Александар Делетић (30), камерман, Славиша Стевановић (32), техничар, Синиша Медић (32), дизајнер програма, Иван Стукало (33), техничар, Дејан Марковић (39), радник обезбеђења, Милан Јоксимовић (47), радник обезбеђења, Бранислав Јовановић (50), техничар у мастеру, Милован Јанковић (59), прецизни механичар, Томислав Митровић (61), режисер програма, и Слободан Јонтић (54), монтер.
Сјећајући се трагично страдалих колега, који су само радили свој посао, позивамо све одговорне за блокаду РТС-а да омогуће новинарима Јавног сервиса Србије да раде свој посао како најбоље знају и умију, као и да достојно обиљеже тренутке страдања својих колега.
Затечени вишедневним притиском и изолацијом којом је подвргнут колектив Јавног ТВ сервиса Републике Србије, зачуђен миром и резигнацијом којом новинарска еснафска удружења у земљи и свијету посматрају осмодневно малтретирање изражавамо солидарност са жртвама својеврског гета.
Не мирећи се ни са чиме што се дешава, гдје је пoнижен не само РТС већ и држава Србију, дубоко и искрено смо солидарнi како са новинарима, тако и са свим часним и поштеним људима у РТС.
Предсједник УНЦГ Тихомир Бурзановић
Секретар УНЦГ Иван Милошевић
Подгорица 22.априла 2025.г.
Коментари (1)
Остави коментар23.04.
2025.
Свака част колегама из УНЦГ
За сваку похвалу је солидарност и саопштење поштованих колега из Удружења новинара Црне Горе, који су на прави начин проценили сва дешавања око РТС-а, као и у Србији.
ОдговориОвај закључак је посебно значајан ..."Затечени вишедневним притиском и изолацијом којом је подвргнут колектив Јавног ТВ сервиса Републике Србије, зачуђен миром и резигнацијом којом новинарска еснафска удружења у земљи и свијету посматрају осмодневно малтретирање изражавамо солидарност са жртвама својеврског гета"....
Њиме се само потврђује чињеница колико су новинари у Србији разједињени и подложни манипулацијама (вероватно у зависности од тога ко је њихов власник), а следствено реченом, и међународна удружења су показала своје право лице, јер је то НЕКОМЕ потребно.
НИКО нема право, међу посленицима медија у нашој земљи, да ТВРДИ да су само они ОБЈЕКТИВНИ, те да намећу другима пословну и уређивачку политку!
Уосталом, нека нам Н1 (ЦНН) да до знања да ли се икада десило да је уређивачка политика матичне куће, у УСА, диригована на улици а посебно да ли би ИКО смео да данима не дозвољава запосленима да раде.
Колико видим, нису до сада показали солидарност, за разлику од црногорских колега, на чему потоњима још једанпут захваљујем и скидам капу!
И за крај коментара, није на одмет цитирати Закон о јавном информисању, део члана 3 (Слобода јавног информисања).
..."Ne sme se ugrožavati slobodan protok informacija putem medija, kao ni uređivačka autonomija medija, a naročito vršenjem pritiska, pretnjom, odnosno ucenom urednika, novinara ili izvora informacija.
Fizički napad na urednika, novinara i druga lica koja učestvuju u prikupljanju i objavljivanju informacija putem medija kažnjava se na osnovu zakona."...