УНС вести
15. 05. 2025.
Од сумњивих података о чланству до оспоравања заступника – одбачена тужба ДНВ-а против Жељка Савића
Недовољно транспарентни подаци о броју чланова и нејасноће у организационој структури Друштва новинара Војводине (ДНВ) у више наврата покренули су полемику у јавности о легитимитету овог удружења као предлагача кандидата за чланове Савета РЕМ-а. Најновије одбацивање тужбе ДНВ-а против бившег потпредседника Управног одбора овог удружења Жељка Савића додатно је осветлило организационе проблеме овог удружења.
Председник Друштва новинара Војводине (ДНВ) Петар Кочић тужио је председника Управног одбора овог удружења и тражио да суд утврди да Савић неовлашћено користи печат ДНВ-а, те да овакво поступање означи као злоупотребу идентитета овог удружења. Од суда је Кочић захтевао и да донесе привремену меру којом ће наложити Савићу да преда печат и маркице за оверу чланарина.
Судећи по ономе што је навео Кочић, он и Савић су се више пута смењивали у Регистру АПР-а као законски заступници. Након промена у АПР-у од 27. фебруара па до коначног решења од 10. марта, у АПР-у је Петар Кочић регистрован као једини заступник удружења.
Кочић је у тужби навео и да је Савић променио браве на просторијама које удружење користи најмање 10 година и које су у власништву Града Новог Сада, као и да он и даље једини располаже кључевима ових просторија.
Основни суд у Новом Саду је ову тужбу одбацио и навео да није надлежан да решава унутрашње спорове у удружењу попут валидности печата или одређивања овлашћеног заступника.
У Решењу којим се одбацује тужба пише да се чланови ДНВ-а и осталих новинарских и медијских удружења суду могу обратити само у вези са правима и обавезама која произилазе из закона, а не у вези са унутрашњим актима удружења (као што су Статут, правилници, одлуке органа удружења и сл).
На то је указао и адвокат одбране Ненад Крајновић, који је, позивајући се на Закон о парничном поступку, навео да оваква врста тужбе, којом се утврђује да је неки печат неважећи, није дозвољена.
Крајновић је додао да је Скупштина ДНВ већ донела одлуку којом се Жељку Савићу одузимају сва овлашћења и право употребе печата. Та одлука је већ евидентирана у Агенцији за привредне регистре (АПР).
„Остаје нејасно, шта сад хоће тужилац да утврди или забележи у регистру (мисли се на решење суда о евентуално донетој привременој мери), ако већ има забележбу овакве врсте према трећим лицима. Услед наведеног, тужилац нема ни правни интерес за подношење ове тужбе“, навео је Крајновић.
Он је навео да Савић да није у поседу печата, као и да нема интерес да их користи, будући да не располаже евиденцијом чланова ни правом издавања маркица.
Ништавна одлука да се Савић разреши дужности у ДНВ-у
Жељко Савић, који је био потпредседник УО и овлашћени заступник уз Кочића, разрешен је од стране Управног одбора 7. октобра 2020. због наводног "неодговорног запостављања дужности".
Апелациони суд у Новом Саду потврдио је у децембру прошле године пресуду Основног суда да је одлука Управног одбора Друштва новинара Војводине (ДНВ) из октобра 2020. године, да разреши дужности члана овог тела Жељка Савића, ништавна и не производи дејство.
Према пресуди, Статут ДНВ-а предвиђа да чланове Управног одбора може разрешити само Скупштина, а не Управни одбор.
Ако двадесет чланова чини 10 одсто, како ДНВ има више од 300 чланова?
Почетком марта одржана је Изборна скупштина ДНВ-а, коју, како је рекао адвокат Ненад Крајновић, он и Савић не признају због начина на који је организована. Крајновић за УНС каже да је Савић због тога поднео тужбу којом је тражио да се поништи Скупштина.
У записнику са седнице наведено је да је одређени број чланова позван телефонским путем, а да је њих 20 чинило кворум, односно најмање 10 одсто укупног броја чланова. Тај податак, указује Крајновић, доводи у питање информацију да ДНВ има више од 300 чланова.
„Уједно, овај податак представља писану потврду о томе да позиви нису упућени члановима у складу са Статутом и да се у самом записнику потврђује да су се кршила права чланова удружења“, навео је Крајновић.
Крајем марта уследила је друга Скупштина коју је организовао Жељко Савић.
Након обе скупштине забележене су важне промене у Агенцији за привредне регистре. Остале промене у АПР-у, навео је Крајновић, нису резултат одлука са скупштина. Најпре је у АПР уписан Жељко Савић, а касније и Петар Кочић. Незадовољан чињеницом да су обојица уписана АПР, Кочић је уложио жалбу, након које је Савић избрисан из АПР-а.
Полемике око броја чланова
Иначе, Жељко Савић је на конференцији за новинаре, одржаној у мају ове године рекао да је неколико стотина чланова покренуло иницијативу за гашење овог удружења.
Савић је рекао да у последњих пет година није успео да добије евиденцију чланства. Разлог могућих манипулација са бројем чланова, могло би бити, како је тада навео, стварање представе да је ДНВ репрезентативно удружење. Овај привид репрезентативности је, како је навео Савић, важан да би ДНВ испунио услов за кандидовање чланова комисија за финансирање медијских пројеката, као и за чланове Савета РЕМ-а.
Законом о електронским медијима новинарско удружење мора имати најмање 300 чланова како би стекло статус овлашћеног предлагача за чланове Савета.
Кочић је у фебруару ове године за УНС рекао да ДНВ тренутно броји 306 чланова који редовно плаћају чланарину, уз додатних 40 чланова који су, као добитници награда овог удружења, ослобођени обавезе плаћања.
Иначе, Кочић је тврдио и да је ДНВ 2020. године, када је расписан претходни конкурс, имао више 500 чланова, што је тада био законски услов за предлагање кандидата за Савет РЕМ-а. Упркос оспоравањима и тврдњи Савића да је та "нетачна информација" изазвала проблеме у удружењу, Кочић је истакао је да је ДНВ тада имао толико чланова.
Ипак, документација у коју је УНС имао увид, пружила је другачију слику и показала да је, према списку плаћених чланарина из прве половине 2020. године, ДНВ је имао само 60 чланова који су редовно плаћали чланарину.
И генерални секретар УНС-а Нино Брајовић је раније за УНС рекао да је проблем избора чланова Савета РЕМ-а то што не постоји механизам којим би се утврдило да ли поједини предлагачи испуњавају услове.
„УНС сумња да нека новинарска удружења испуњавају услов да имају 300 плаћених чланарина, како је прописано Законом о електронским медијима. Ипак, немамо могућности да то проверимо или учинимо јавно доступним“, рекао је он.
Овакве сумње, додаје Брајовић, могао би да потврди или отклони Повереник за приступ информацијама од јавног значаја и заштиту података о личности.
Подсетимо, ДНВ је у конкурсу који је у априлу поништен, за чланове Савета РЕМ-а предложио управо Петра Кочића. Други кандидат кога је, између осталог, предложио и ДНВ био је Дејан Вук Станковић - садашњи министар просвете.
Коментари (1)
Остави коментар15.05.
2025.
PREZIR
Podrška za DNV ...Za one druge koji prisvajaju pečate i lažno se predstavljaju samo prezir.
Одговори