Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  ЕФЈ за УНС: Од Платформе Савета Европе тражићемо да евидентира отпуштање уредница Политике
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

21. 05. 2025.

Аутор: А. Ничић Извор: УНС

ЕФЈ за УНС: Од Платформе Савета Европе тражићемо да евидентира отпуштање уредница Политике

Европска федерација новинара (ЕФЈ) обавестила је Удружење новинара Србије (УНС) да ће од Платформе за безбедност новинара Савета Европе затражити да забележи случајеве отпуштања уредница „Политике“ Сандре Гуцијан и Доротее Чарнић. ЕФЈ је навео и да је овa отпуштањa, као и недавна хапшења и нападе на новинаре у Србији, јуче објавио на платформи Mapping Media Freedom, као случајеве кршења слободе медија.

Забележени су физички напади на новинарку Јужних вести Тамару Радовановић и сниматеља Н1 Марјана Вучетића, као и привођење дописника СБС-а из Ниша Николе Додеровића и фоторепортера Гаврила Андрића.

MAPMF: Откази без образложења

На платформи Mapping Media Freedom (MAPMF), иначе платформи конзорцијума Media Freedom Rapid Response (MFRR) подсећа се да су уредница викенд издања „Политике“ Сандра Гуцијан и уредница Хронике Доротеа Чарнић обавештене да ће након више од 20 година рада, одлуком власника овог листа Бобана Рајића, бити проглашене технолошким вишком.

Наведено је и да ову одлуку о отказима руководство још увек није образложило.

Подсетимо, како је рекла Доротеа Чарнић за УНС, она и колегиница Гуцијан верују да отказ има политичку позадину с обзиром на то да обе „од пада надстрешнице и почетка студентских протеста нису криле да подржавају студенте“.

„Посао у хроници подразумева и бављење деликатним темама као што су пад надстрешнце, звучни топ, напади на студенте, корупција, криминал...  Нисам се увек последњих месеци слагала са уређивачком политиком, јер нисам желела да учествујем у томе да својим писањем и уређивањем на било који начин заштититим одговорне за тешка кривична дела. Моји политички ставови ни на који начин нису могли да нанесу штету листу 'Политика', нити су утицали на моју професионалност,“ рекла је тада Чарнић за УНС.

Гуцијан је за УНС истакла да је ово први пут да се овако отпушта у „Политици“ и навела да новинари „Политике“ никада раније нису доживели тако изненадне и моменталне отказе.

Како је УНС подсетио, а пренето је на Mapping Media Freedom платформи, новинарка „Новости“, чији је власник такође Бобан Рајић - Војислава Црњански Спасојевић навела је да је дан након објављивања фотографије са протеста испред Уставног суда на свом „Инстаграм“ профилу добила отказ.

Међу алармантим случајевима и напад на новинарку Јужних вести Тамару Радовановић

На платформи МAPMF упозорили су и на напад на новинарку Јужних вести Тамару Радовановић, који се догодио прошлог викенда док је снимала одлазак аутобуса који су превозили људе са митинга Покрета за народ и државу, одржаног у Нишу.

Како је за УНС рекла Радовановић, у тренутку напада, снимала је како грађани звижде аутобусима који превозе људе који су били на митингу.

„Догодила се и расправа неких људи за које претпостављам да су били учесници СНС скупа, са полицијом, када ми је пришао, мени непознат мушкарац и гурнуо ми руку, покушавши да ми избије телефон из руке”, додала је Радовановић.

Kако је објаснила за УНС, мушкарац који је покушао да јој избије телефон из руке тражио је да је полицајац удаљи, како он не би направио проблем.

“Полицајац у цивилу ме је превео са друге стране улице и поручио ми да ‘не изазивам тензију’. Убрзо сам са колегама отишла одатле, тако да не знам шта се десило са њим", апострофирала је Радовановић.

УНС је тада тражио од надлежних да хитно покрену поступак против одговорног за напад на Радовановић. 

Из мреже SafeJournalists су навели, а пренето је на MAPMF, да овај инцидент представља још један неуспех полиције да заштити новинаре, чиме се другима омогућава да их нападају без последица.

На MAPMF и привођење дописника СБС-а Николе Додеровића

Током извештавања са митинга у Нишу, дописника аустралијског СБС радија Николу Додеровића привела је полиција.

Додеровић је тог дана за УНС рекао да је био са студентом Филозофског факултета у Нишу, када их је на Тргу краља Милана зауставило шест-седам припадника Министарства унутрашњих послова.

 „Тражили су нам личне карте и новинарске легитимације, а потом привели на разговор. Били су сарадљиви, испитивали су нас шта смо радили и зашто смо дошли да снимамо. Задржани смо били на разговору више од сат и по времена, што је било непотребно“, рекао је Додеровић.

УНС је позвао полицију да не омета новинаре у њиховом раду, већ да им када их неко омета при обављању посла пружи заштиту, а информација о томе пренета је и на платформи Mapping Media Freedom.

Евидентирани и напад на сниматеља Н1 Марјана Вучетића и фоторепортера Гаврила Андрића

На скупу СНС-а у селу Маковиште код Косјерића, који је одржан дан раније нападнут је и сниматељ Н1 Марјан Вучетић.

Како је за УНС рекао Вучетић, испред цркве у селу постављена је шатра.

„Ушао сам унутра да снимим, када ме је са леђа напао најпре један мушкарац, а онда још неколицина њих. Прво су ме псовали, а онда и ударали у леђа док нисам изашао напоље“, рекао је Вучетић, а пренето је на платформи.

УНС је тог дана, што је навео и МAPPMF, тражио од надлежних да покрену поступак против одговорног за напад на сниматеља Н1 Марјана Вучетића.

На платформи је евидентирано и привођење Гаврила Андрића, које се догодило средином маја док је извештавао са протеста испред суда у Новом Саду.

Андрић је за НУНС тада рекао да се, док је фотографисао, нашао између полицијског кордона и ограде, при чему су га полицајци гурали и привели.

На платформи су подсетили да је УНС тада изразио озбиљну забринутост због све већег броја напада на новинаре, који угрожавају њихову безбедност, стварају атмосферу страха и нарушавају право јавности да буде благовремено информисана из што више извора.

Коментари (1)

Остави коментар
сре

21.05.

2025.

tiraz [нерегистровани] у 15:17

opa

Eeee, ako ce evidntirati onda je sve u redu

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси