УНС вести
30. 03. 2018.
Министарство за Европске интеграције и УНС организовали семинар за медије „Медији, преговори са Европском унијом и ИПА фондови“
„У априлу ће бити објављен нови Извештај Европске комисије о напретку Србије. Очекујемо да ће он бити позитиван и да ћемо већ у јуну отворити пет нових поглавља“, рекла је на отварању семинара за новинаре „Медији, преговори са Европском унијом и ИПА фондови – могућности за сарадњу“ помоћница министра у Министарству за европске интеграције Ксенија Миленковић.
Она је истакла да је Србија у јануару 2014. године почела приступне преговоре са Евопском унијом и да је од 35 поглавља до сада отворено 12, од чега су два и привремено затворена.
„Ипак, отварање поглавља не сме бити само себи циљ, већ подстицај за даље спровођење реформи. Србија има јасне резултате и очекујемо да они буду вредновани отварањем нових поглавља“, рекла је Миленковић.
Новинаре је интересовало докле је Србија стигла у спровођењу поглавља 19 о социјалном дијалогу, поглавља седам које се односи на ауторска права, односно права интелектуалне својине, као и то како најбоље приближити грађанима процес придруживања.
„Србија је отворила поглавље које се односи на ауторска права и то је једно од поглавља у којем веома добро напредујемо и имамо добра законска решења. Када је реч о социјалном дијалогу, то је веома специфично поглавље јер и ЕУ има више стандарда које поштује у тој области него самих законских решења“, рекла је Миленковић.
Она је навела да Министарство за европске интегације зна да је речник којим се комуницира са Европском комисијом тежак и неразумљив грађанима.
„Искуство других земаља је показало да грађани најбоље прихватају када се о приступању говори кроз конкретне примере. Када им медији објасне и покажу примере добре и лоше праксе, онда најлакше разумеју тежак речник преговора“, рекла је Миленковић.
Помоћник министра у Министарству за европске интеграције Бранко Будимир говорио је новинарима о координацији ЕУ фондова у Србији.
Он је рекао да је Министарство свесно улоге медије и да им је сарадња са њима важна јер су медији ти који креирају јавно мњење и грађанима преносе кључне поруке.
„Европска унија, али и државе чланице појединачно су најважнији развојни партнер Србије, како када је реч о обезбеђивању бесповратних средстава, тако и повољних кредита. ЕУ годишње издвоји око 200 милиона евра бесповратне помоћи“, рекао је Будимир.
Будимир је истакао да су донације Европске уније јавне и да све одобрене програме и пројекте грађани и медији могу погледати на сајту www.evropa.gov.rs и додао да се у оквиру програма помоћи ЕУ сваке године део средстава одваја за медијске пројекте.
Милица Марковић, вођа пројекта Делегације Европске уније „Медијска путовања у ЕУ“, говорила је полазницима семинара о програму и начину на који могу да се пријаве.
Овај пројекат омогућава новинарима из Србије да учествују у тематским посетама државама чланица ЕУ, током којих могу да направе прилоге о теми за коју се пријаве, а намењен је новинарима информативних редакција из Србије који извештавају о темама и питањима важним за процес европских интеграција.
Како је истакла Марковић, до сада је организовано 34 путовања у којима је било 380 учесника, међу којима су новинари локалних, регионалних и националних медија. Путовања трају од три до пет дана у зависности од тога у колико се земаља иде, а организују се у складу са потребама и пријавама медија - једном или више пута месечно.
Стручњак за писање ЕУ пројеката Ендре Балаша говорио је полазницима о пракси и изазовима писања ових пројеката. Он им је објаснио шта је најважније да добар пројекат садржи и како да најбоље формулишу идеје са којима се пријављују на конкурсе ЕУ.
Министарство за европске интеграције Владе Републике Србије, у сарадњи са Удружењем новинара Србије (УНС), данас је у Пресс центру УНС-а организовало семинар за новинаре који извештавају о ЕУ интеграцијама и пишу медијске пројекте.
Циљ обуке био је да новинаре информише о тренутном стању у процесу преговора Србије о приступању Европској унији, досадашњим резултатима, као и могућностима коришћења европских фондова.
Део семинара био је посвећен развоју и јачању капацитета медија за припрему и израду пројеката и пријављивању на конкурсе за доделу бесповратних донаторских средстава, са посебним освртом на конкурсе које расписује Европска унија.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.