Насловна  |  Актуелно  |  Медијски конкурси - пројектно суфинансирање  |  УНС: Појачати независност комисија за оцену медијских пројеката
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Медијски конкурси - пројектно суфинансирање

29. 02. 2016.

Аутор: Зоран Ћулафић Извор: НУНС

УНС: Појачати независност комисија за оцену медијских пројеката

Удружење новинара Србије (УНС) указало је у допису Министарству културе и информисања на неке примере противзаконитих радњи и активности које су уочене током мониторинга процеса суфинансирања медијских садржаја од јавног интерса у информисању.

Примера ради, наводи УНС, у пракси се показало да поједине локалне самоуправе инсистирају на томе да поносиоци пројеката морају да буду регистровани на територији на којој је конкурс расписан и да врше притисак на чланове комисије да одобре пројекте медијима на националном нивоу, јер сматрају да је то боље за њихову промоцију.

„Сврха пројектног суфинансирања, по нашем мишљењу, јесте и већа присутност медијских садржаја од локалног јавног значаја за грађане, те би, по нашем мишљењу, приоритетно требало подржати медијски плурализам на локалном, а онда на регионалном и националном нивоу“, наводи УНС. 

Такође, УНС указује и да би требало боље дефинисати рокове за достављање предлога за чланове комисија. Према оцени УНС-а, није добра формулација која наводи да се рок за доставлјање предлога за чланове комисије утврђује у јавном позиву. Према мишљењу УНС-а, рок за достављање предлога за чланове комисија требало би да буде исти као и рок за подношење пријава на конкурс. 

УНС је даље у допису Министарства навео, као што су урадила и друга новинарска и медијска удружења у саставу Медијске коалиције, да би одредбу Правилника која се односи на уважавање мишљења националних савета националних мањина требало јасно дефинисати, како би се избегла могућност слободног тумачења и злоупотреба. 

Предлог је да се брише формулација да чланови комисије разматрају одређени пројекат „уз пуно уважавање“ мишљења националног савета одређене националне мањине.

„Поменута формулација, по нашем мишљењу, није довољно јасна и може се тумачити као притисак на комисију да обавезно уважи мишлјење националног савета националне мањине, што је у супротности са Законом о јавном информисању и медијима и начелом независности рада комисије“, наводи УНС.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси