Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Агенција за заштиту животне средине одустала од поступка против КРИК-а
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 01. 2022.

Аутор: Бојана Јовановић Извор: КРИК

Агенција за заштиту животне средине одустала од поступка против КРИК-а

Агенција за заштиту животне средине одустала је од поступка против КРИК-а и законског заступника Стевана Дојчиновића јер КРИК наводно није на време платио еколошку таксу од 228 динара и суд је обуставио поступак. Ово је један од десет поступака са којима се КРИК суочио у претходних годину дана, а које су медијска удружења и међународне организације назвале притиском на новинску редакцију

Агенција је 10. децембра прошле године суду послала допис у коме је навела да одустаје од захтева за покретање прекршајног поступка против КРИК-а и Дојчиновића па је поступак три дана касније и обустављен, пише у решењу Прекршајног суда у Београду.

Агенција је покренула поступак јер КРИК наводно није на време платио 228 динара за еколошку таксу – односно накнаду за посебне токове отпада.

КРИК је каснио са плаћањем пошто Агенција ни после бројних молби није обавестила редакцију о висини износа који треба да плати. Агенција је затим покренула поступак против КРИК-а пред Прекршајним судом, а пријаву није повукла ни када je КРИК платио таксу – иако је то уобичајено у оваквим поступцима. Запрећена максимална казна за овај прекршај износила је 2,1 милион динара.

Агенција је од поступка одустала свега два дана пошто је КРИК јавно указао на чак десет поступака који су покренути против новинара и уредника ове редакције, и истакао да верује да су у питању SLAPP тужбе чији циљ није да се задовољи правда, већ да се изврши притисак на новинаре да би одустали од даљег писања о корупцији и криминалу у врху власти. Поступци вреде укупно 90 милиона динара –  три пута више од годишњег буџета КРИК-а.

Већина се води по тужбама људи који су блиски актуелној власти.

Међу онима који су нас тужили су Предраг Колувија, оптужен да је организовао производњу дроге, Братислав Гашић, шеф обавештајне агенције БИА, начелници полицијске Јединице за заштиту сведока, контроверзни бизнисмени Станко Суботић, Богољуб Карић, кум председника Србије Никола Петровић, издавач провладиног таблоида Курир, као и међународна корпорација „Mineco“.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси