Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Држава штити дивље емитере
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 08. 2012.

Аутор: Слободан Раковић Извор: Преглед

Држава штити дивље емитере

Морамо да констатујемо да никако није прихватљиво да су медији који имају регуларне дозволе за рад од стране РРА препуштени и општој отимачини и финансијском прогону, дивљању пирата и кабловских оператера, као да не постоји уређена држава и надлежна регулаторна тела, која медијима треба да буду од помоћи − пише у писму епископу јегарском Порфирију Перићу

 

Држава је, бар по понашању РРА, решила да угаси и оно мало легалних ТВ емитера. Поред тога што дозвољава да у етру дивљају илегални емитери, који после сваког печаћења предајника и опреме настављају да несметано раде, РРА је својим (не)чињењем спречила легалне регионалне и ТВ станице из целе Србије да организују и заједнички програм и тако у општој кризи зараде који динар емитујући ТВ програм на ИПТВ Телеком, под називом „Србија на длану“.

Реч је о дневном 12 часовном програма са репризом. Пројекат „Србија на длану“ омогућава умрежавање свих заинтересованих ТВ у Србији и садржајно обогаћивање програма у наредном периоду. Глобална концепција је заснована на равноправној заступљености програмских садржаја свих умрежених локалних и регионалних ТВ Србије, центри емитовања били би Пирот и Чачак.

Месечно би се емитовало 360 сати програма, односно 15 до 19 сати издвојених садржаја из свог програма, који би се емитовао од подне до поноћи, док би потом уследила реприза. Сваког дана у 14, 16, 18, 20, 22 и 24 сата би се емитовао информативно−дневни програм у трајању до 30 минута. Свака од умрежених ТВ је обавезна да дневно, из свог информативног програма пошаље по један прилог у трајању до 3 минута.

„Трагајући за начином којим ћемо решити постојећи проблем и тако спасити медијске куће, осмишљен је нови програм, који је достављен РРА са молбом да нам дозволи емитовање таквог програмског концепта преко платформе ИПТВ ТЕЛЕКОМ Србије. У експерименталном времену брутално сте нас избацили као да сте све пирате и остала незаконита да назовем дивљања решили, па смо сада ми као први на реду. Наша молба, преосвећени владико, је да дозволите да 24 ТВ станице емитују овако осмишљен програм преко платформе ИПТВ ТЕЛЕКОМ Србија, као и то да ове ТВ станице не плаћају за та емитовања надокнаду, бар до истека текуће године, која је као што смо сви осетили већ на самом почетку, најтежа до сада за нас власнике фирми и запослене.

Практично, помогли бисте свакој ТВ станици са 10.000 динара месечно, а као што сви знамо за РРА то су непланирани приходи који ви треба да вратите у буџет. Разлог свега овог што радимо је да би лакше пронашли заједничке клијенте и да кроз рекламирање обезбедимо опстанак медија“, каже се у писму које су у име учесника заједничког пројекта потписали Бобан Митић из Пи канала из Пирота и Мишула Петровић из ТВ Галаксија 32.

Уместо одговора из РРА је стигло громогласно ћутање. Запослени из ТВ Нови Пазар, ТВ Рашка, ТВ Краљево, ТВ Јефимија − Крушевац, ТВ Палма плус − Јагодина, ТВ Галаксија 32 − Чачак, ТВ Лав − Ужице, ТВ К−9 − Крагујевац, ТВ Сунце − Аранђеловац, ТВ Гем − Лазаревац, ТВ Пожега, ВТВ − Ваљево, Канал 9 − Нови Сад, Сат ТВ − Пожаревац, ТВ Бујановац, ТВ Банат − Зрењанин, Пи Цанал − Пирот, ТВ Belle amie − Ниш, ТВ АРТ − Београд, ТВ Јерина − Смедерево, ТВ Врање, ТВ С − Београд и ТВ YU ECO − Суботица у борби за голи живот поново пишу „ситну књигу“.

„Морамо да констатујемо да никако није прихватљиво да су медији који имају регуларне дозволе за рад од стране РРА препуштени и општој отимачини и финансијском прогону, дивљању пирата и кабловских оператера, као да не постоји уређена држава и надлежна регулаторна тела, која медијима треба да буду од помоћи − пише у писму епископу јегарском Порфирију Перићу. И даље чекање и мукла тишина. Према последњим, незваничним информацијама, РРА је доставила свој предлог ценовника за издавање дозвола старој влади Србије. Истовремено учесници у пројекту, су дали свој предлог. И сада се чека одлука Владе. Када ће се предлог наћи на дневном реду нико не зна. Због тога су телевизије предлажиле епископу Порфирију и РРА да се Телекому изда привремена дозволу за емитовање овог програма. И поновно чекање и уздање у бога да ће их РРА удостојити бар званичног одговора.

Можда ће они који преживе то и дочекати. Дотле ће морати да плаћају месечну надокнаду тој истој Радио дифузној агенцији, иначе ће државни чиновници доћи да их угасе. Можда то и није лоше, јер илегалци овде живе добро и ником ништа не плаћају.

Надлежност

Док учесници пројекта „Србија на длану“ месецима стрпљиво ишчекују од РРА бар један одговор на бројне писмене и усмене захтеве, емитују свакодневно свој програм на Wеб ТВ Телекома широм света са великим успехом. Емитери су и у великој дилеми. Бројни правни стручњаци тврде да РРА нема права да одлучује за оно што није надлежна по закону, емитовање програма преко ИП ТВ и кабла. Нема чак ни сличности са фреквенцијом и етром о чему треба да брине ова државна агенција. О томе говоре и сами поједини чланови Савета, али неталасање је најбољи приступ да би што дуже опстали.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси