Вести
29. 09. 2023.
Рес Публика: Новац само за РТК
Шумадијски центар за грађански активизам, Рес Публика, саопштио је да је Крагујевац прошле године кроз субвенције уплатио 58 милиона динара Радио-телевизији Крагујевац, док је на месечном нивоу та кућа добила онолико колико је током исте године на јавном конкурсу за своје пројекте добило осам медија са седиштем у том граду.
Иако је Законом о јавном информисању и медијима прописано да локалне самоуправе јавним новцем, на конкурсу, могу да финансирају искључиво медијске садржаје којима се остварује јавни интерес у информисању, Крагујевац годинама уназад финансира редовно пословање РТК, а из градске касе су намирени и сви дугови настали пре поништења приватизације, наводи се у истраживању Рес Публике.
Из те организације истичу и да локална самоуправа формално РТК и не третира као медиј, већ као било које јавно предузеће, пошто је после једног од реструктурирања градске управе РТК "дошла" под ингеренцију Градске управе за комуналне послове.
“По захтеву да нам доставе информације о свим плаћањима, по било ком основу, са свих буџетских линија према медијима и јавним гласилима, ниједна од градских управа није нам проследила податке о плаћањима према РТК", објашњавају ауторке истраживања Бојана Влајовић Савић и Марија Милошевић.
"Тек када смо у новом захтеву то изричито затражили, Градска управа за комуналне послове доставила нам је документацију за уплате Радио телевизији Крагујевац", наводе оне.
Ова организација додаје и да је Крагујевац шест година игнорисао законску обавезу да медијима додели новац на конкурсу за суфинансирање производње медијских садржаја од јавног интереса.
"Док су се десетине милиона динара годишње сливале на рачун РТК, порука осталима била је да у буџету нема пара за конкурсно суфинансирање медија", наводи Рес Публика.
У најтежем положају су се нашле Крагујевачке новине, којима је због дугова према штампарији почетком 2020. блокиран рачун, што је озбиљно угрозило опстанак јединог штампаног медија у Крагујевцу и околини.
У истраживању Рес Публике се наводи да је у Крагујевцу протеклих година приметан тренд оснивања интернет портала који нису уписани у регистар медија, а у највећем броју случајева није могуће утврдити ко су њихови оснивачи или власници, нити су познати њихови уредници и новинари.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.