Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  ИПИ: Осуђене убице новинара Славка Ћурувије не смеју бити ослобођене
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

03. 10. 2023.

Извор: ИПИ

ИПИ: Осуђене убице новинара Славка Ћурувије не смеју бити ослобођене

Међународни институт за штампу (ИПИ) данас је поновио дводеценијски захтев да се убице српског новинара и издавача Славка Ћурувије суоче са правдом за злочине и да Апелациони суд донесе пресуду у поновљеном суђењу на потпуно самосталан и непристрасан начин.

ИПИ-јев најновији позив долази у тренутку када се у Београду шире гласине о одлуци судија Апелационог суда да ослободе четворицу бивших службеника Државне безбедности који су два пута осуђивани за оркестрирање и извођење убиства Ћурувије испред његовог стана у престоници 1999. године.

Више извора, укључујући ИПИ-јевог Хероја светске слободе штампе Верана Матића, члана Сталне радне групе за безбедност новинара и шефа Комисије за истраживање убистава новинара, упозорило је да су последњих месеци добили веродостојне информације да је суд већ донео и написао своју пресуду: да поништи две претходне осуде и прогласи све оптужене невиним.

Звона за узбуну први пут су се огласила у мају 2023. поводом очигледне пресуде трочланог судског већа, које је расправљало  насамо, а након поновљених рочишта завршених у марту 2023. Седам месеци касније, нејасно је зашто још није објављена пресуда и зашто државни органи нису коментарисали. Последњих недеља појавили су се извештаји да је суд спреман да јавно објави своју одлуку.

Извршни директор ИПИ-ја Фране Мароевић рекао је: „Уколико се потврди ослобађајућа пресуда, немогућност државе да обезбеди осуђујуће пресуде четворици бивших припадника Службе државне безбедности (СДБ) представљала би огроман неуспех владавине права и задала разоран ударац слободи медија и борби против некажњивости убистава новинара у Србији. Поновно покретање истраге, накнадно суђење и осуда за убиство Славка Ћурувије били су пионирски помаци у борби против некажњивости убистава на новинаре у Србији. Ослобађајућа пресуда у овом случају била би ужасан ретроградни корак.”

Четири особе су два пута осуђене за атентат 11. априла 1999. године, који се догодио усред НАТО интервенције против Србије. Међу њима је и Радомир Марковић, бивши шеф СДБ. Ћурувија је тада био уредник и оснивач Дневног телеграфа и Европљанина. Прво суђење почело је 16 година након убиства, у јуну 2015. Сва четворица мушкараца су 2019. осуђена на комбиновану затворску казну од 100 година због своје улоге у убиству. Поновљено суђење је потврдило осуђујућу пресуду у децембру 2021.

Међутим, након покретања жалбе 2022. године, водећа новинарска удружења у Србији, као и медијски стручњаци, новинарске групе и породица Славка Ћурувије, као и фондација основана у његово име, доследно су упозоравали да су тешко изречене осуђујуће пресуде угрожене због страха од политичког мешања у рад суда.

ИПИ се придружио неколицини међународних организација за слободу медија у Београду у априлу 2023. како би заједнички позвали на правду за Ћурувију, упозоравајући да ће пресуда бити најзначајнија за слободу медија и новинарства у модерној историји Србије и да ће послужити као лакмус папир за владавину права и демократију у овој земљи.

,,Како се ближи пресуда Апелационог суда, ИПИ данас обнавља ова упозорења и потврђује наше позиве на правду осуђених за убиство Славка Ћурувије“, рекао је Мароевић.

„Слобода медија и Ћурувијино новинарство у Србији већ су у дубокој и трајној кризи. Ослобађајућа пресуда за убиство Ћурувије – за чију праведну пресуду су се породица и колеге бориле 24 године – додатно би нарушила положај Србије у слободи медија у међународној заједници и озбиљно поткопала њене обавезе према медијима као део њеног потенцијалног процеса придруживања ЕУ.

Он је додао: „Без обзира на пресуду, ИПИ ће наставити да се бори за правду за Славка Ћурувију и његову породицу до самог краја и до изрицања пресуде. Наша глобална мрежа новинара, уредника и медијских руководилаца такође наставља да стоји уз све оне који су се борили за одговорност за ово убиство, као и све новинаре у Србији који настављају да заступају вредности које је Ћурувија илустровао: жестоко независно новинарство које настоји да власт позове на одговорност, чак и под изложеношћу значајним притисцима.

„ИПИ ће наставити да помно прати ситуацију и очекује да ће Апелациони суд донети пресуду на непристрасан и независан начин, на основу изведених доказа, а не под дејством спољних притисака. Мора се одржати владавина права и прекинути циклус некажњивости убиства Славка Ћурувије.“

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси