Вести
01. 08. 2024.
Вељановски: Власници медија настоје да појефтине рад новинара – нема средстава за истраживачко новинарство
Очигледно је да млади људи виде да није више потребно бити школован да би био новинар у центру пажње, изјавио је ФоНету професор Факултета политичких наука (ФПН) у пензији Раде Вељановски, објашњвајући да студенти више не доживљавају новинарство на начин на који су га некад доживљавали.
Он је о медијској сцени указао да власници медија настоје да појефтине рад новинара, што онда значи да нема довољно средстава за улагање у истраживачко, документарно и остале сложене форме новинарства.
Како је навео Вељановски, уредници не могу новинару да дају довољно времена да истражи тему и због тога се у нашим и у светским медијима дешава тематска, жанровска и кадровска редукција.
Коментаришући проблеме са којима су сучени професори ФПН у образовању младих кадрова, Вељановски је признао да се често сусретао са студентима који имају проблем са елементарном писменошћу средњошколског, па чак и основношколског нивоа.
Ми смо због тога на ФПН често разговарали о томе да ли треба да се посветимо елементарној писмености, рекао је Вељановски, објаснивши да су професори помагали студентима новинарства да овладају формама новинарског израза.
Говорећи о таблоидизацији медија, он је објаснио да су таблоиди присутни и у развијенијим земљама, али не у оној форми у којој је то случај у Србији.
Како је прецизирао, таблоиди у Великој Британији и у Америци су ипак медији који морају да воде рачуна о неким елементарним стварима и правима оних на које се информације односе.
Ако то не чине, онда могу да дођу у сукоб са законом и да поднесу озбиљније последице, што се код нас, нажалост, скоро уопште не дешава, напоменуо је Вељановски.
Он сматра да је највећи проблем медија у Србији што се истина и чињенице занемарују из личних или партикуларних интереса.
Велики проблем је и то што се пренаглашено промовише одређена врста мишљења која се не заснива на аргументима, чињеницама и ономе што се стварно дешава, већ на нечијој вољи и пројекцији ствари која у нашем случају, најчешће није у јавном интересу, предочио је Ваљановски.
„Она стара флоскула да су медији огледало друштва, добилла је наставак да се у огледалу заправо види лик онога ко га држи, и у томе је узрок свему томе“, закључио је Вељановски.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.