Вести
29. 11. 2024.
Аустралија забранила друштвене мреже млађима од 16 година: Компанијама папрене казне
Аустралијски парламент усвојио је први у свету закон о забрани друштвених медија за децу млађу од 16 година, обавештавајући технолошке компаније да пооштре безбедност пре рока који тек треба да буде одређен.
Аустралијски Сенат је касно у четвртак, последњег дана заседања у години, одобрио забрану друштвених мрежа, након вишемесечне интензивне јавне дебате и ужурбаног парламентарног процеса у којем је предлог закона представљен, расправљен и усвојен у року од недељу дана, наводи ЦНН.
Према новом закону, технолошке компаније морају предузети „разумне кораке“ како би спречиле малолетне кориснике да приступе услугама друштвених мрежа или ће се суочити са казнама од скоро 50 милиона аустралијских долара (32 милиона долара).
То је до сада најтежи одговор на проблем који је довео до тога да друге земље уводе ограничења, али не позивају компаније на одговорност за кршење забране.
Очекује се да ће се забрана односити на Снепчет, ТикТок, Фејсбук, Инстаграм, Редит и X, али би се та листа могла проширити.
Премијер Ентони Албанез рекао је законодавцима да се „свака озбиљна влада“ бори са утицајем друштвених мрежа на младе људе, а лидери са којима је разговарао поздравили су иницијативу Аустралије .
„Знамо да мреже могу бити средство за насилнике и преваранте, место где млади трпе притисак својих вршњака, могу бити окидач различитих анксиозности. И што је најгоре – алатка за онлајн предаторе“, рекао је он у парламенту у понедељак.
Бранећи старосну границу од 16 година, он је рекао да деца у том узрасту боље уочавају „лажи и опасност“.
Предлог закона подржала је већина чланова главне опозиционе странке у Аустралији, Либералне партије, а либерална сенаторка Марија Ковачић описала га је као „кључни тренутак у тој земљи“.
„Огромна моћ велике технологије више не може остати неконтролисана у Аустралији“, рекла је она у четвртак пре гласања.
Али наишао је на жестоко противљење неких независних и мањих партија, укључујући сенаторку Зелених Сару Хансон-Јанг, која је оптужила главне странке да покушавају да „преваре“ аустралијске родитеље.
„Ово је катастрофа која се одвија пред нашим очима. Премијер каже да је забринут за друштвене мреже. Лидер опозиције каже: ‘Хајде да то забранимо.’ Све што ће на крају да се деси јесте да ћете гурнути младе у још већу усамљеност, а од платформа се неће захтевати друштвена одговорност. Морамо учинити друштвене мреже безбеднијим за све“, казала је она.
Ужурбани процес
Влада се суочила са значајним критикама због брзине усвајања закона.
Пријаве сенатском одбору за истрагу о закону биле су отворене само 24 сата пре трочасовног саслушања у понедељак. Извештај о истрази објављен је у уторак, а закон је у среду прошао Доњи дом – 102 гласа за и 13 против – пре него што је напредовао у Сенат.
Поднесено је више од 100 поднесака и „скоро сви подносиоци и сведоци изразили су озбиљну забринутост да није одвојено довољно времена за овакву расправу“.
Технолошке компаније навеле су проблеме са законом.
Снап Инц, чија је апликација за размену порука Снепчет популарна међу децом, рекла је да је „верификација старости на нивоу уређаја“ „најбоља доступна опција“.
X је рекао да платформу „не користе многи малолетници“, али је изразио забринутост због утицаја закона на слободу изражавања.
Мета, власник Фејсбука и Инстаграма, рекао је да је стално улагао у алате како би платформу учинио безбеднијом, и препоручио влади да сачека резултате испитивања за утврђивање старости, која се очекују следеће године.
У Метином поднеску се наводи да је изузимање Јутјуба и онлајн игара из забране било „фатално“ по сам закон, јер они нуде „сличне предности и ризике“ као и платформе које јесу забрањене.
Упркос тим примедбама, истраживања показују да Аустралци подржавају закон.
Анкета коју је YоуГов спровео овог месеца показала је да 77 одсто Аустралаца подржава забрану млађих од 16 година. Истраживање је спроведено у другој половини овог месеца и тражило је мишљење 1.515 људи са маргином грешке од 3,2 одсто.
Родитељи и деца неће бити кажњени због непоштовања забране, али компаније ће морати да покажу да су предузеле разумне кораке да спрече малолетне кориснике да им приступе.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.