Вести
17. 05. 2025.
Раскрикавање пита, Euronews Србија не одговора
Новинарима у редакцији Euronews Србија брани се да постављају питања одређеним политичарима из власти, и прети им се отказима и санкцијама уколико одбију да испуне непрофесионалне захтеве менаџмента и уредништва, саопштили су данас из Европске федерације новинара и Независног удружења новинара Србије. Ситуација се нарочито закомпликовала од када је ова медијска кућа осудила недавну студентску блокаду РТС-а против чега се јавно оградило више од 80 запослених. У саопштењу се наводи да притисци долазе пре свега од регионалне директорке, а то је, од прошлог лета, некадашња новинарка Н1 Миња Милетић. Из Euronews-а не одговарају на наша питања и ове оптужбе.
Лоша атмосфера у редакцији траје неко време уназад, сведоче новинари за НУНС, али се априла додатно погоршала током студентских блокада зграде РТС-а. Euronews је тада у непотписаном саопштењу осудио блокаду јавног сервиса и упоредио је са логором.
Са овако тешким речима и, у основи, прорежимским тоном саопштења није се сложило више од 80 новинара, уредника, техничара, камермана и других запослених у овом медију, због чега су се се јавно оградили.
Наводе да су се након тога претње и притисци појачали и да они долазе од регионалне директорке. У питању је, иако се не спомиње поименце у саопштењу два новинарска удружења, некадашња новинарка Н1 Миња Милетић.
Судећи по томе како описују ситуацију за НУНС, новинари раде под сталном тензијом и страхом од отказа.
„Запослени су такође обавештени о предстојећим мерама „рационализације”, укључујући отпуштања и планирано смањење обима уреднички обликованог садржаја, наводно због недовољних резултата. Међутим, нови запослени се и даље ангажују у истом периоду, што изазива озбиљну сумњу у тврдње о технолошком вишку”, наводи се у саопштењу НУНС-а и ЕФЈ-а.
Радни распоред је драстично промењен, тако да су смене „изузетно исцрпљујуће и неодрживе”, а једна цела смена групе радника је скинута са распореда без јасног објашњења. Сумњају да менаџмент овим хоће да створи привид технолошког вишка како би тиме оправдали предстојећа отпуштања. Неки од запослених су, иначе, у међувремену сами отишли из такве радне атмосфере.
У саопштењу се подвлачи да овакво стање опстаје већ неко време и да су новинари и раније били отворено упозоравани да „морају да буду свесни ко је власник медија” (државни Телеком, прим. нов), ако желе да задрже своје радно место.
Удружења подсећају да су цензура, претње, уцене и притисци на новинаре су у потпуности неприхватљиви у демократском друштву, и траже од менаџмента и уредништва Еуронеwс Србија престану са овом праксом која није у складу ни са законом ни са кодексом.
Од децембра прошле године, на месту главне и одговорне уреднице је некадашња новинарка НИН-а и водитељка подкаста на РТС-у Драгана Пејовић.
„Захтевамо да менаџмент и уредништво обезбеде услове за слободан и професионалан рад свих запослених, без страха од репресије. Посебно престати са притисцима попут претњи отказима и дисциплинских опомена изречених због професионалног интегритета”, наводи се у саопштењу и закључује да ће о овоме обавестити све домаће институције и међународне организације које се баве слободом и заштитом медија и новинара.
Из редакције Euronews Србија нису одговорили на питања Раскрикавања.
Иначе, ова редакција је локална франшиза медијске куће Euronews који послује широм Европе, али у домаћем, државном власништву, преко Телекомове ћерке-фирме Arena Channels. Долазак Euronews-а у Србију 2021. године пратило је негодовање дела јавности будући да држава у том тренутку није смела да буде власник медија, али је Телеком стандардно негирао да се та законска одредба на њих односи, тврдивши да они не приходују из буџета него од тржишта.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.