Вести
20. 05. 2025.
ИПИ: У Србији се наставља рат против новинара
У Србији, новинари раде под притиском. Изложени су вређању, малтретирању, надзору, па чак и физичким нападима. На терену их понижавају, застрашују и нападају. На телевизији их јавно таргетирају највиши државни функционери, укључујући и самог председника Вучића.
Ово је школски пример цензуре, уз примену свих познатих тактика притиска, које стварају и подстичу непријатељско окружење за професионалне новинаре и медијске раднике.
Слобода медија је под ударом, али ЕУ углавном ћути. Због чега? Због договора које треба постићи, стабилности коју треба очувати? По коју цену?
У међувремену, Србија је забележила најнижи број поена у 23-годишњој историји Светског индекса слободе медија.
„Слобода медија у ванредном стању“, закључује се у најновијем извештају Медиа Фреедом Рапид Респонсе (МФРР), који доноси узнемирујуће податке о погоршању стања медијских слобода у Србији.
Застрашујући подаци
Подаци су шокантни. У земљи у којој још увек влада потпуна некажњивост за убиства троје истакнутих новинара у периоду од 1994. до 2001. године, Независно удружење новинара Србије (НУНС) је од почетка 2025. године забележило 123 инцидента против новинара – међу њима 15 физичких напада, 71 притисак и 34 вербалне претње.
Најновији напади догодили су се током митинга Српске напредне странке (СНС) у Нишу 17. маја. Дописник аустралијског СБС радија Никола Додеровић приведен је док је извештавао и задржан на испитивању више од сат и по пре него што је пуштен.
Нападнута је и новинарка Јужних вести Тамара Радовановић. Уместо да уклоне нападача, припадници полиције су склонили њу, спречивши је да настави да извештава.
„На снимку се јасно види нападач, а чињеница да му полиција није пришла, идентификовала га и привела, већ је спречила новинарку да обавља свој посао, показује да је постало правило да су насилници заштићенији од жртава“, рекао је Веран Матић, председник Управног одбора Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ). „Само у последњих шест месеци било је више од 20 физичких напада на новинаре. Ниједан није правно санкционисан. То само охрабрује нападаче.“
Док је извештавао са јавног догађаја у организацији СНС-а у селу код Косјерића 16. маја, сниматељ телевизије Н1 Марјан Вучетић нападнут је с леђа, задобио је ударце у леђа и врат, а затим је физички избачен из шатора у којем се догађај одржавао. Том приликом је присутан био и председник СНС-а Милош Вучевић, али организатор догађаја, СНС, није реаговао да заустави напад на сниматеља.
Истог дана, фоторепортер Гаврило Андрић приведен је од стране полиције док је извештавао са грађанског протеста испред суда у Новом Саду. Иако је пуштен након два сата, онемогућено му је да ради и документује догађаје.
Коментаришући овај последњи случај, Матић је за ИПИ изјавио: „Одузимање слободе медијским радницима најдиректније говори о намери да се јавности онемогући да буде информисана о догађајима који је највише погађају. Објективне и правовремене информације су једино светло у тами дезинформација.“
Дана 7. маја, убрзо након Светског дана слободе медија, главна уредница портала КоССев Татјана Лазаревић имала је проблем док је снимала провладине демонстранте у Пионирском парку, насупрот згради Народне скупштине. Младић јој је пришао на конфронтирајући начин, агресивно је испитивао зашто снима. Током обележавања Празника рада, новинар телевизије Инсајдер Стефан Миљуш нападнут је док је извештавао са догађаја у организацији СНС-а.
Овај текст је део серијала који објављује ИПИ, а који пишу стручни гости из целе Европе о различитим претњама које угрожавају слободу медија и независно новинарство. Овај чланак фокусира се на недавни пораст притисака и насиља над новинарима у Србији услед реакције власти на протесте које предводе студенти широм земље. Ставови аутора не одражавају нужно ставове ИПИ-ја.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.