Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медијске организације упозоравају на Хамасове нападе на новинаре у Гази
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

20. 05. 2025.

Извор: Медија Центар Сарајево, ЦПЈ

Медијске организације упозоравају на Хамасове нападе на новинаре у Гази

Палестински новинарски синдикат о нападима ријетко извјештава због страха од одмазде.

Организација за слободу медија, Комитет за заштиту новинара (ЦПЈ), објавила је текст у којем је упозорила на притиске и нападе које на новинаре у Гази врши Хамас.

Неколико новинара из Газе изјавило је за ЦПЈ да су се суочили с пријетњама, међу којима су и упозорења Хамаса да новинари не смију извјештавати с протеста организованих у Гази против ове групе. Такође су навели да су их припадници Хамаса физички напали.

Дописник Awda ТВ-а, Мохамед Абу Аоун, рекао је за ЦПЈ да су га 2024. године претукле Хамасове снаге унутрашње сигурности док је интервјуисао жену у близини болнице Ал-Акса у Деир ал-Балаху, у централној Гази.

“Током интервјуа, жена је вријеђала Хамас и неке од његових вођа. Полицајци су ме одмах одвели на непознату локацију и претукли”, рекао је 26-годишњи Абу Аоун. Додао је да су му претражили мобител и наредили му да престане радити у близини болнице.

Палестински новинарски синдикат (ПЈС) је крајем прошле године објавио извјештај у којем наводи да су припадници Хамаса – наоружани људи у цивилу који су се представили као чланови полицијског истражног одјела – брутално напали фрееланце фотографа локалне медијске мреже Quds Feed и турске државне телевизије ТРТ, Ибрахима Мухареба.

Када је нападнут, Мухареб је радио из шатора поред болнице Насер у јужној Гази.

“Када сам покушао контактирати полицајца задуженог за новинарске послове, покушали су ми раставити шатор. Када сам кренуо да се опирем, почели су ме ударати ногама”, рекао је Мухареб, преноси ЦПЈ.

Шеф ПЈС-а, Нассер Абу Бакр, рекао је за ЦПЈ да постоје озбиљна кршења закона која Хамас чини над новинарима.

“Напади који се дешавају крећу се од судских позива, испитивања, телефонских пријетњи, премлаћивања и хапшења, до узнемиравања, забрана објављивања, мијешања у садржај и надзора”, изјавио је Абу Бакр.

ЦПЈ наводи и да ПЈС често документује нападе Хамаса на медије, али их не објављује из страха од одмазде. У другим случајевима, ПЈС за догађаје сазнаје из друге руке јер се новинари боје јавно говорити о њима.

Замјеник шефа ПЈС-а, Tahseen al-Astal, рекао је за ЦПЈ да палестински новинари нерадо износе властите проблеме, вођени колективном жељом да “не скрећу пажњу са рата у Гази”, који сматрају “приоритетнијом причом”. 

“Већина новинара почела је практицирати аутоцензуру како би избјегли било какве сигурносне проблеме”, додао је.

Додаје се да су кршења слободе медија од Хамаса током рата у великој мјери остала недовољно пријављена.

ЦПЈ већ готово двије деценије документује кршења слободе медија у Гази и убиства новинара, која у највећој мјери врше израелске одбрамбене снаге.

Рат у Гази, према подацима ове организације, означен је као најсмртоноснији период за новинаре откако је ЦПЈ почео водити евиденцију 1992. године. Међу више од 52.000 убијених Палестинаца налази се најмање 178 новинара који су убијени од 7. октобра 2023. године. Огромну већину ових убистава, хапшења и пријетњи извршиле су израелске снаге, наглашава ЦПЈ.

У одговору на упит ЦПЈ-а, Ismail Al-Thawabta, генерални директор владиног уреда за медије у Гази, изјавио је да влада није примила никакве жалбе медија у вези с пријетњама у контексту извјештавања о протестима или јавним окупљањима, пријетњама од стране сигурносног особља или позивима од агената унутрашње сигурности.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси