Вести
10. 06. 2013.
Нацрт поткопава медијске реформе
Београд -- Нацрт закона о јавном информисању и медијима неприхватљив је за Асоцијацију медија јер су Министарство културе и радна група одступили од Медијске стратегије.
УО Асоцијације медија указује да су, после јавне расправе изменама текста у протекла два месеца, озбиљно доведени у питање пројектно финансирање медија, приватизација свих државних медија, укључујући и Танјуг, и прописане знатно рестриктивније одредбе о регистру и обједињивању медија, супротне општим принципима конкуренције и европској пракси.
Оваквим поступањем, променама и изостављањем делова текста, одбацивањем ставова и предлога Асоцијације медија, додатно се угрожава и одлаже доношење новог Закона о информисању и медијима, док се потенцијалним померајањем рокова за прелазак на пројектно финансирање од 1.јануара 2014. и приватизацију државних медија до краја наредне године, поткопава читав концепт медијских реформи у Србији.
Управни одбор Асоцијације медија у саопштењу упозорава да би то, у условима тешке економске кризе, произвело погубне последице у читавом медијском сектору, посебно у штампаним медијима.
После оваквих промена текста, Нацрт закона, према ставу Управног одбора Асоцијације медија, не уважава савремене токове и трендове у медијској индустрији, нити европску праксу у овој области.
Нацрт закона не уважава ни потребу подстицања развоја и конвергенције у области медијске индустрије, веæ у највећем делу представља апсолутну деградацију медијске индустрије, посебно новинских издавача.
Управни одбор Асоцијације медија зато инсистира да Министарство културе и његова радна група хитно измене Нацрт закона, уважавањем захтева новинских издавача и медијске заједнице у целини и тиме спрече даље одступање од европских принципа и стандарда у овој области за које се декларативно залажу.
Ситуација у медијској сфери може се мењати најбоље искључиво системским решењима, кроз уважавање европске и светске праксе и усвајање развојно оријентисаних закона, који би требало да пруже снажну подршку развоју медија, у оквиру јасног нормативног окружења.
Поводом предложених решења која представљају деградацију новинског издаваштва, Управни одбор Асоцијације медија хитно ће се обратитити председнику Србије, Влади, ресорном министру, Скупштини Србије и свим посланичким групама, Делегацији Европске уније у Србији, Мисији ОЕБС у Србији, Европској комисији, Европском парламенту и Европској асоцијацији новинских издаваèа, чији је колективни члан.
Коментари (1)
Остави коментар10.06.
2013.
Javnost rada
U clanu 77. Zakona o drzavnoj upravi je propisano: "Ministarstvo i posebna organizacija dužni su da u pripremi zakona kojim se bitno menja pravni režim u jednoj oblasti ili kojim se uređuju pitanja koja posebno zanimaju javnost sprovedu javnu raspravu. Sprovođenje javne rasprave u pripremi zakona bliže se uređuje poslovnikom Vlade."
ОдговориA poslednji stav clana 41. Poslovnika Vlade glasi: "Predlagač je dužan da izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi objavi na svojoj internet stranici i portalu e-uprave najkasnije u roku od 15 dana od dana okončanja javne rasprave.”
Kakva je to javnost rada, ako izvestaj o sprovedenoj javnoj raspravi nije objavljen?