Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Случај Пуканић: Наставак прoцеса
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 06. 2013.

Извор: Танјуг,Б92

Случај Пуканић: Наставак прoцеса

Суђење Сретену Јоцићу званом Јоца Амстердам и београдском делу његове екипе због оптужби да су убили Иву Пуканића настављено је извођењем доказа тужилаштва.

 

Осим Јоцића за учешће у убиству власника хватског "Национала" и његовог сарадника Нику Франића 2008, као непосредни извршилац оптужен је Жељко Миловановић, док за помагање и логистику одговара Миленко Кузмановић.

На суђењу је најпре сведочио припадник СБПОК-а Предраг Станковић о хапшењу Миловановића 30. маја 2009. у једном стану на Дорћолу. Он је посведочио да је полиција у стану затекла велику количину разног наоружања, као и опреме за праћење. Потом је суд прегледао снимак Миловановићевог хапшења а потом и изводе позива из Миловановићевог ајфона који су забележени у Хрватској.

Миловановић је тек након готово четири године од хапшења решио да изнесе своју одбрану од оптужби у марту ове године, док је прошле године у Загребу у одсуству осудјен на 40 година затвора јер је подметнуо експолозив којим су разнети хрватски новинари.

Оптужница српског Тужилаштва за организовани криминал терети Јоцића да је организовао криминалну групу која је извршила убиство Пуканића и Фрањића, 23. октобра 2008. године, након што је са "за сада неидентификованим лицем" постигао договор да за 1,5 милион евра убије власника хрватског "Национала".

Тужилаштво наводи да су, поред Јоцића, припадници криминалне групе били Миловановић и Кузмановић. Јоцић је ухапшен 27. априла 2009. у Београду, и до зимус је био у притвору када је пребацен у затвор на одслужење казне од 15 година затвора за убиство Горана Марјановић 1995.

Миловановић је такође у притвору а недавно је ослобођен оптужби за покушај бекства из притворске јединице Специјалног суда 7. фебруара 2012. заједно са Сретком Калинићем. Кузмановић је од 9. марта после готово три године пуштен да се брани са слободе.

Миловановић је оптужен да је поставио експлозив поред аутомобила убијеног хрватског новинара, а Кузмановић да је припадницима загребачког дела "Јоцићеве групе" требало да обезбеди пасоше за бекство, по извршеном убиству.

Хрватском делу Јоцићеве групе Роберту и Луки Матанићу, Амиру Мафаланију, Бојању Гудурићу и Слободану Дјуровићу као и Миловановићу судило се у Загребу. Врховни суд Хрватске првостепену пресуду којом су били осудјени на 150 година затвора смањио је у априлу за свега две године.

Роберту Матанићу који је организовао групу Врховни суд је потврдио 33 године затворске казне, његовом блиском родјаку Луки Матанићу јединствена казна смањена је са 16 на 15 година, а то је учињено и за Амира Мафаљанија. Жељку Миловановићу који је експлозивом у мопеду који је довезао у двориште Национала убио Пуканића и Фрањића потврдјена је максимална затворска казна од 40 година затвора, а Бојану Гудурићу који је у резерви чекао са снајпером ако експлозив затаји потврдјена је казна затвора од 30 година.

Ђуровић је као посредник измедју наручиоца убиства и извршиоца осудјен на 25 година затвора.

Према српској оптужници, мотив убиства Пуканића је то што је у медијима у Хрватској и Србији износио сазнања о деловању више криминалних група на подручју Србије и земаља у окружењу. Загребачки суд није утврдио постојање злочиначке организације, како се наводи у оптужници, као ни наручиоца убиства, па тако и мотив Пуканићеве ликвидације.

Мотив оптужених за то убиство, према ставу суда у Загребу, било је користољубље будући да су за убиство једног од најекспониранијих новинара на овим просторима добили 1,5 милиона евра.

Тај суд сматра да само Дјуровић, који је био веза измедју непознатог наручиоца и извршиоца и који је подстицао на то убиство, зна ко је наручилац Пуканићевог убиства.

Ђуровић је пак у јануару 2011, сведочећи путем видео конференцијеске везе са жупанијским судом у Загребу бранио пред Специјалним судом у Београду свог кума Јоцића наводећи да он нема никакве везе са убиством власника хватског "Национала".

Своју тврдњу Ђуровић је поткрепио управо наводима пресуде Жупанијског суда у Загребу у којој се Јоцић ни не помиње, док га спрско тужилаштов за организовани криминал терети као организатора те ликвидације.

"Сретен Јоцић је ухапшен само на основу изјаве (сведока сардника из хрватског процеса) Томислава Марјановића да сам у стану Роберта Матанића разговарао са неким и да он претпоставља да је то Јоцић", рекао је тада Ђуровић.

Случај Пуканић: Наставак порецеса

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси