Вести
11. 06. 2025.
Да ли у Нишу ради нелегална напредњачка телевизија: Скупштина града расправља о њеном називу
Скупштина града Ниша одлучиваће данас, 11. јуна, да ли фирма Ини медиа сме да користи име Града у називу Ниш ТВ, која безмало месец дана кабловски приказује програм у којем отворено промовише актуелну власт и чији је први гост био Александар Вучић, упркос томе што, како упозорава део јавности, није уписана у регистар медија, нити има одобрење РЕМ-а за емитовање.
Бојан Аврамовић, који је представљен као главни и одговорни уредник Ниш ТВ, а иначе је бивши функционер СНС и некадашњи директор Развојне агенције „Југ“, није одговорио на питања Данаса везана за статус и легалитет тог медија.
У програму те телевизије наводи се да она „ради у складу са законом“.
Ниш ТВ, која је под неразјашњеним околностима уврштена у МТС кабловски пакет, редовно преноси садржаје Телевизије Информер, а сопствени програм, за који каже да је експриментални, започела је гостовањем председника Србије и оснивача СНС Вучића пред учешће на Свенародном сабору у Нишу 18. маја.
У јутарњем програму гостују представници власти и СНС, међу којима су били и челник напредњака Милош Вучевић или градоначелник Ништа Драгослав Павловић.
Водитељи ове телевизије су између осталих и чланови ПР тима ухапшене градоначелнице Ниша Драгане Сотировске- Лора Николић, која је била и портпаролка некадашње министарке Зоране Михајловић, и Марко Рајић, као и Емилија Андрејевић, новинарка Курира која је била запослена у кабинету градоначелника.
Сам Аврамовић, који је и директор Ини медие, етар између остлог користи да оштро критикује студентске блокаде и грађанске протесте, оцењујући да су оне између осталог насиље агресивне мањине против којег је велика већина Нишлија.
Поједине опозиционе акције довео је у везу са „опијатима“, а за паролу „И ја сам мета“ казао је да је отприлике „исто као да су усташе у Јасеновцу поручивали ‘И ја сам жртва’, док кољу“.
У захтеву за добијање сагласности на коришћење имена Града, Аврамовић наводи да су планирани називи медија, осим Ниш ТВ, и Ниш Радио и НишНет.
У њему се додаје ће Ниш ТВ имати видљивост на националном нивоу, радити на “промоцији Ниша” и “правовремено и на равноправан начин информисати о дешавањима у Нишу”.
„У последњих 20 година у Нишу није отворена ни једна телевизија и ово је пројекат неколико медијских ентузијаста и привредника. Сигурни смо да ће овакав комплексан медиј, са најсавременијом опремом, обезбедити квалитет програма раван најбољим продукцијама у држави, побољшати квалитет информисања грађана Ниша и целе Србије“, пише у образложењу захтева.
Покрет “Крени-промени” је саопштио да је обавестио тужилаштво да је Ниш ТВ нелегално основана, да емитује програм без непходних дозвола, да злоупотребљава име Града, као и да је противправно додата у МТС пакет.
Нишки огранак овог Покрета је прецизирао да Ниш ТВ емитује програм без уписа у Регистар медијских услуга и Регистар медија, а да је започела рад без дозволе Регулатора, без икакве провере услова и у супротности са законским оквирима.
Навео је и да је та телевизија противправно сврстана у МТС пакет, без писане сагласности имаоца права на програм и без подношења Регулатору.
Према њиховој оцени, активности Ниш ТВ и Ини медие представљају кршење неколико закона и угрожавају слободу медија, као и право грађана на објективно информисање.
Председник Србије Вучић је, иначе, одмах након слетања на нишки аеродром, како би говорио на централном скупу Свенародног сабора, дошао у Ниш ТВ и дао „екслузивни интервју“ под називом „Немој да ме мајеш“.
Вучићево једночасовно гостовање преносиле су и телевизије са националном фреквенцијом Пинк, Прва и Б92, као и БН, Информер, Коперникус и Студио Б.
„Повод за интервју је велики народни скуп у Нишу. Дугујем Вам неизмерну захвалност јер сте дали свој први интервју нашој телевизији која креће са радом. Искусне колеге из новинарства кажу да ниједна телевизија у Србији није имала овакву подршку, икада. Добро дошли у слободан град Ниш“, рекао је Аврамовић свом првом госту.
Вучић је тада још једном поновио да су студентски и грађански протести „обојена револуција“ која је нанела велику штету Србији, уз поруку да ће одговарати сви који су протеклих месеци „учинили тешке злочине“ против образовања и просперитета земље.
Прозвао је претходну власт за лоповлук и поновио оптужбе против деканке Филозофског факултета Наталије Јовановић, коју је и раније оптуживао да је „криминалка“ и да стоји иза студентских протеста у Нишу.
Подсетио је на економске и друге успехе актуелне власти, од изградње путева до отварања фабрика у Нишу, и приписао себи кључну улогу.
Позвао је грађане да дођу на Свенародни сабор и најавио да ће да саопшти „важне и велике“ вести које ће да учине живот Нишлија бољим.
На Сабору је касније саопштио да ће грађани Ниша ускоро имати бесплатни јавни превоз, а ученици основних школа добијати бесплатне уџбенике.
У делу нишке јавности се, иначе, може чути да је власт помогла отварање Ниш ТВ јер је последњих месеци дошло до несугласица између СНС и власника Телевизије Белами Видосава Радомировића.
Белами телевизија, која је иначе годинама уређивачки блиска напредњацима, постала је од тада отворенија за студентске протесте, опозицију и критичка мишљења.
Вучићу и напредњацима је Ниш политички битан јер су на прошлим локалним изборима, заједно са својим коалиционим партнерима, добили мање гласова него четири опозиционе листе које су прешле цензус, а успели су да формирају власт тесном већином коју им је обезбедио један одборник Руске странке.
Нишка Медијана, једна од пет градских општина, постала је тада једина општина у Србији у којој је победила опозиција.
Према наводима опозиције, истраживања јавног мњења показују да је рејтинг напредњака данас још нижи.
Ко је власник, по АПР-у?
Према подацима из Агенције за привредне регистре, Ини медиа, која је оснивач Ниш ТВ, основана је 9. априла ове године.
Оснивачи Ини медие су Ало медиа систем из Београда, са улогом од 51 одсто и сам Аврамовић, са 49 одсто.
Укупни новчани капитал Ини медие је 2.000.100 динара, од којег је 26. маја ове године уплаћено свега 100 динара.
Уписани новчани улог Ало медиа система износи око милион динара, од којег је 26. маја ове године уплаћен улог од 51 динар.
Аврамовић има уписани новчани улог од око 980.000 динара, а истог датума је уплатио 49 динара, подаци су на АПР-у.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.