Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медији на босанском језику – од негирања језика до хроничног недостатка новца
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

02. 07. 2025.

Аутор: Никола Кочовић Извор: НДНВ

Медији на босанском језику – од негирања језика до хроничног недостатка новца

Иако број медија у Србији који информишу на босанском језику званично није познат, готово сви они се суочавају са истим проблемима – од отвореног негирања босанског језика и дискриминације до недостатка новца и кадрова.

Већина њих делује на медијској сцени Новог Пазара, а директор Телевизије Санџак Салахудин Фетић за свој медиј каже да је један од ретких у Србији који информише јавност на босанском језику, са посебним фокусом на дешавања у Санџаку, бошњачку и исламску заједницу.

Циљ им је, додаје, да афирмишу друштвене вредности и очувају национални идентитет Бошњака, уз пружање простора за теме које су често маргинализоване у већинским медијима.

Ентузијазам, волонтерски рад и подршка заједнице

“Начин функционисања ТВ Санџак је високо професионалан упркос ограниченим средствима. Мали број запослених обавља послове монтаже, новинарства, продукције и администрације, ослањајући се на ентузијазам, волонтерски рад и подршку заједнице. Овакав приступ омогућио је телевизији да опстане и задржи веродостојност, али и да развије сопствену продукцију која укључује документарне филмове, едукативне емисије, верски програм и политичку анализу”, рекао је Фетић.

Као кључне проблеме за развој ТВ Санџак види дискриминацију приликом приступа средствима на јавним конкурсима, поготово Града Новог Пазара који 80 одсто опредељених средстава даје једном медију, али и игнорисање локалних потреба и институционалну неосетљивост за локалне медије.

 “Финансирање је сталан проблем, ТВ Санџак се не ослања на центре моћи, нити има загарантован приступ стабилним јавним фондовима као бројни други медији. Велики проблем је и расподела средстава медијима који емитују садржај на босанском језику где имамо примере из праксе да новац за пројекте на босанском језику добијају медији из Краљева, Ужица и других средина које немају никакве везе са бошњачком заједницом”, закључује Фетић.

 Структурална неправда према бошњачкој заједници

 Главна и одговорна уредница портала “Такт инфо” Нусрета Брунчевић додаје да је још већи проблем што ти медији у својим пројектима босански језик називају “бошњачким” што је, како каже, директно кршење Устава и закона Републике Србије у којој је босански, један од званично признатих језика.

 “Србија се Законом о ратификацији Европске повеље о регионалним или мањинским језицима обавезала се да се њене одредбе односе на босански језик, а назив ‘бошњачки језик’ је правно неутемељен, измишљен и у функцији брисања идентитета Бошњака који живе у овој држави. Тиме се не само нарушава достојанство језика и народа, већ се и обесмишљава суштина мањинских права”, наводи она.

 Самим тим, стање медија који информишу на босанском језику види и као наставак “структуралне неправде према бошњачкој заједници”.

 “У оваквом амбијенту, ми који радимо на босанском језику сналазимо се сами – без институционалне инфраструктуре и без дугорочне подршке. Док, с друге стране, пример мађарске заједнице показује како држава – и матична и домаћа – може и зна да подржи информисање на језику мањине кроз системску и стабилну помоћ”, казала је Брунчевић.

 Додала је и да би што пре требало формирати редакцију босанском језику при Радио телевизији Србије, што је у неколико наврата тражило и Бошњачко национално вијеће.

 “То није никаква привилегија, већ минимум институционалног поштовања и испуњавања Уставних и законских обавеза према једном од народа који живи у овој земљи. Ако желимо озбиљно друштво, онда не можемо мањинска права третирати као административну формалност, нити дозволити да се босански језик злоупотребљава или замјенује непостојећим конструкцијама ради пројектних поена”, поручила је она.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси