Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Србија на четвртом месту у Европи по броју напада на новинаре
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

10. 07. 2025.

Аутор: 021.rs/НУНС Извор: 021.rs

Србија на четвртом месту у Европи по броју напада на новинаре

Србија је на четвртом месту у Европи по броју напада на новинаре, иза Украјине, Русије и Турске, наводи се у извештају о медијском плурализму у Србији који је сповео Европски универзитетски институт.

Истиче се и да је политичка независност медија у земљи област највишег ризика јер су сви национални емитери под контролом властима блиских ентитета, преноси НУНС. 

Извештај објављен у јуну показује да Србија бележи висок ризик у три од четири кључне области: тржишни плурализам (71 одсто), политичка независност (73 одсто) и друштвена укљученост (70 одсто) док је област основне заштите у домену средње високог ризика (60 одсто).

Упозорава се да не постоје законске мере које би спречиле сукоб интереса између политичара и власника медија као и да је преко компаније Телеком Србија држава "поново ушла у медијско власништво, чиме је званично легализовала државно-партијски утицај на медије".

"Политичари и владине институције користе јавна средства као полуге утицаја: субвенције, буџетско оглашавање и јавне набавке систематски фаворизују медије блиске власти. Истовремено, РЕМ не врши надзор равноправног медијског третмана у предизборним кампањама, а јавни сервиси не обезбеђују фер приступ опозиционим гласовима. Уређивачка независност практично не постоји, а механизми заштите од политичког утицаја су неефикасни или игнорисани", наводи се у извештају.

Додаје се и да локалне власти "све чешће заобилазе конкурсе и користе јавне набавке за финансирање лојалних медија, док јавни сервиси остају под чврстом политичком контролом, без стабилног управљања и финансирања".

Услови за рад новинара у Србији, оцењени су као изузетно неповољни, а осим све већег броја СЛАП тужби, односно стратегије правног застрашивања критичких медија, извештај упозорава и на "употребу напредног шпијунског софтвера од стране српске полиције и обавештајних служби за надзор новинара".

У извештају се наводи да се економски фактори користе за ограничавање медијске разноврсности.

"Говор мржње је формално забрањен, али се закон слабо примењује, посебно у дигиталном простору где доминирају увреде, претње и агресивна комуникација", пише у извештају.

Оцењује се да је Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ) "практично нефункционално и да ретко изриче санкције, чак ни емитерима који грубо крше закон – попут оних који емитују насилан ријалити програм у ударним терминима или воде пристрасно извештавање током изборних кампања".

У препорукама за побољшање медијског плурализма у Србији, предлаже се пуно спровођење нових медијских закона у духу Медијске стратегије из 2020. године, правна заштита новинара и мере против СЛАП тужби, реформа РЕМ-а и транспарентно именовање његових чланова, потпуна транспарентност медијског власништва и оглашавања, усклађивање са европским регулативама, колективно уговорно уређење рада у медијима и прецизније регулисање јавног финансирања медија.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси