Вести
10. 07. 2025.
Новинари КРИК-а изнели одбране на суђењу по тужби судије
Уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић и новинарка Бојана Павловић данас су на суђењу КРИК-у по кривичној тужби судије Апелационог суда у Београду Душанке Ђорђевић завршили изношење одбрана. Судија Ђорђевић је заједно са супругом поднела две тужбе против КРИК-а због података објављених у бази о судијама „Просуди ко суди” у којима траже затворске казне за новинаре, забрану бављења новинарством и новчану одштету.
Испред Првог основног суда у Катанићевој улици у Београду, непосредно пред почетак рочишта по тужби судије Душанке Ђорђевић и њеног супруга, чланови редакције КРИК-а су се заједно са колегама и пријатељима окупили како би обележили 10. рођендан редакције. Симболично, пред суђење у једном од 17. поступака који се воде против редакције.
Данас је одбрану дала новинарка Бојана Павловић.
„Нисам крива и не признајем кривично дело које ми се ставља на терет. Нисам лично радила на профилу судије Ђорђевић, што је судији и њеном супругу било јасно јер је она комуницирала са колегиницом Јеленом Радивојевић. Оно због чега сам ја тужена је текст који сумира сва наша открића у оквиру базе”, рекла је.
Павловић је објаснила због чега је КРИК одлучио да направи базу о судијама „Просуди ко суди”, због које је судија Душанка Ђорђевић и поднела тужбу. Она је навела да је током девет година колико је радила у КРИК-у заједно са колегама извештавала са бројних суђења из области организованог криминала и корупције, те да су приметили да су се многи посрупци одуговлачили, али и често окончавали ослобађајућим пресудама.
База је управо настала како би се, како је испричала Павловић, мапирали проблеми и правосуђе учинило транспарентњим. Сви подаци објављени у бази, навела је, су из званичних институција.
„Подаци које смо објавили већ су прошли тест државних институција јер су потекли из одговора на захтеве за приступ информацијама од јавног значаја.”, рекла је Павловић.
Након изношења одбране, Павловић су постављали питања адвокати судије. Она су се углавном тицала самог рада на бази и организовања истраживања.
На питања адвоката данас је одговарао и уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић, који је одбрану изнео на претходном суђењу.
Тако, Дојчиновић је на питање зашто је јавности било од значаја да сазна имовинско стање судијног супруга адвоката Александра Ђорђевића рекао да имовина супружника не може да се раздвоји и да функционери чак морају Агенцији за спречавање корупције да пријављују имовину својих супружника.
На следећем суђењу заказано је сведочење Јелене Радивојевић, новинарке која је истраживала судију Ђорђевић у оквиру базе „Просуди ко суди”.
Две тужбе судије због базе „Просуди ко суди”
Судија Душанка Ђорђевић и њен супруг овом тужбом траже по десет месеци затвора и двогодишњу забрану рада у новинарству за обоје тужених новинара.
У тужби Ђорђевић тврди да смо у бази објавили њене личне податке – име и презиме, функцију, као и да смо јој угрозили безбедност. КРИК није објавио локације станова које судија и њен супруг поседују, а име и функција судије су јавне информације које се налазе на сајту Апелационог суда.
Осим кривичне, поднели су још једну, парничну тужбу којом због наводне повреде приватности траже одштету од 760.000 динара. У овом поступку судија и њен супруг су средином јуна дали исказ – судија је тврдила да им је објављивање базе угрозило безбедност, док је њен супруг истраживачко новинарство назвао „таргетирањем”, а извештавање са суђења по њиховим тужбама – „сатанизовањем”. Више о томе прочитајте овде.
У КРИК-овој бази судија „Просуди ко суди“ налазе се подаци о каријери, имовини, најважнијим поступцима и пресудама које су донеле чак 51 судије у Србији, међу којима је и судија Ђорђевић.
Тужбе судије и њеног супруга бројне међународне и домаће медијске организације оцениле су као СЛАПП, односно тужбе које представљају притисак на редакцију да не истражује рад правосуђа.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.