Вести
11. 07. 2025.
Вукајловић: Око Пионирског парка новинаре нападају по увек истом обрасцу
Због чега је Ћациленд нека врста забрањене зоне за новинаре, пита Софија Вукајловић, 14. новинарка која је нападнута у центру Београда. Каже да се људи који ту бораве понашају по одређеном обрасцу, да сваки напад на новинаре личи један на други, а увреде које им упућују су мање-више исте
Новинарку ФоНета Софију Вукајловић напао је непознати мушкарац док је снимала како код Пионирског парка у Београду (такозваног Ћациленда) ветар током олује односи шаторе. Полиција, која је била у близини, није реаговала.
Вукајловић је током снимања непознати мушкарац који је боравио у Пионирском парку ухватио за раме и запретио јој: „Обриши снимке да ја видим, боље ти је“, упркос томе што му је показала новинарску легитимацију.
Пришао је и други мушкарац и питао из које је редакције – како би знао која „стока“ их је снимала.
Она је још једна у низу новинара и новинарки који су нападнути, којима је прећено или им је онемогућено да раде у близини такозваног Ћациленда.
Вукајловић истиче да полицајци, који су се налазили свега неколико метара одатле, нису реаговали и да су се понашали као да се не дешава ништа проблематично око њих:
„То је некако постала пракса полиције – да се они у тој зони понашају као да не одговарају за безбедност новинара и грађана.“
Када је отишла да се пожали полицајцима у кућици за обезбеђење Народне скупштине, они су рекли да не знају зашто њихове колеге нису реаговале и да се и они чуде.
„Медијским радницима, нажалост, чуђење не значи ништа. Ми живимо у околностима у којима су деведесетих година наше колеге убијане. Нико није одговарао за убиства новинара – како онда очекујемо да ће неко реаговати на вербални или физички напад?“, додала је Вукајловић.
Новинарка Фонета каже да су медијски радници навикли да раде у потпуно ненормалним условима. Поставља питање због чега је око Пионирског парка нека врста забрањене зоне за новинаре и додаје да постоји одређена врста обрасца понашања људи који ту бораве, јер сваки напад на новинаре личи један на други и све увреде које упућују новинарима су исте.
Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ) упозорава да је ово 14. напад на новинаре око Пионирског парка.
Удружење новинара Србије наводи да је у првих шест месеци ове године забележено 100 случајева угрожавања сигурности новинара у њиховој бази.
Велики број новинара очекује овакве ситуације и навикнути су на могућност да буду нападнути вербално или физички, каже Вукајловић и охрабрује колеге да нападе пријаве, јер је важно да постоји статистика о томе да ли су надлежни органи нешто урадили.
Новинари агенције Фонет су и раније на терену били изложени нападима. Подсећамо да је пре мање од две недеље током извештавања са Видовданског протеста студената полиција напала сниматеља ФоНета Дарка Павловића и Зорана Дрекаловића.
Вукајловић каже да су новинари који раде свој посао често изложени различитим врстама притисака – до те мере да су те притиске прихватили као саставни део посла, као и да новинари већ тешко могу да препознају ситуације које су потенцијално опасне за њих – јер су стално угрожени када извештавају са терена.
Независно удружење новинара Србије апеловало је на надлежне институције да идентификују и процесуирају особе које су јуче вербално и физички напале новинарку ФоНета.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.