Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  НЗЗ: Гашење Ал Џазире Балканс је болан губитак за целу ‘југосферу’
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

17. 07. 2025.

Извор: Дневни европски сервис

НЗЗ: Гашење Ал Џазире Балканс је болан губитак за целу ‘југосферу’

Изненадно гашење телевизије Ал Џазира Балканс означило је крај једног дела медијске историје и тежак је губитак за босанско-хрватско-српски језички простор, у тренутку када озбиљно опада квалитет новинарства у региону, а посебно у Србији, пише 16. јула дневник Ноје цирхер цајтунг (НЗЗ).

Швајцарски дневник пише да је регионални студио Ал Џазире четрнаест година пружао Западном Балкану квалитетно новинарство, допринео изградњи самосвести у региону и да сада само остају шпекулације зашто је матична кућа, катарска Ал Џазира, „буквално извукла штекер из утичнице“.

„Посао није било довољно профитабилан, пишу босанске новине. Други нагађају да је Доха себи негде другде зацртала стратешко тежиште. Званичног објашњења Ал Џазире нема. Јасно је, међутим да је босанско-хрватско-српски језички регион претрпео горак губитак“, пише НЗЗ.

Лист подсећа да је са оснивањем Ал Џазире Балканс, 2011. године, први пут од ратова на простору бивше Југославије програм почела да емитује станица која је „редакцијски умрежила Сарајево, Београд и Загреб и цео регион третирала као повезан медијски простор“.

„Ал Џазира Балканс је тиме дала допринос новој самосвести региона, са његовим тесним културолошким и политичким узајамним везама. Посматрачи га понекад називају и ‘југосфера’, домаћи радије кажу регион“, пише дневник.

„Губитак је болан и зато што је у протеклих десет године, пре свега у Србији, квалитет многих медија опао, а порасла државна контрола. Станица попут Б92, која је некада била перјаница критичког новинарства, данас је комерцијализована до непрепознатљивости и прилагођена властима“, оцењује НЗЗ.

НЗЗ наводи да су у време оснивања, 2011. године, постојала страховања да ће телевизија због својих блискоисточних власника постати инструмент политизованог ислама, али да то, „када је реч о Балкану, никада није био случај“.

„Штавише, увек је изнова критикована са свих страна – Бошњаци су се жалили да недовољно подвлачи њихову улогу жртве у ратовима, из Србије се чуло да цео српски народ карикира као злочинце, а из Хрватске да ради на обнови Југославије. То што су се напади догађали истовремено, говори у прилог Ал Џазире“, пише дненвик.

Циришки дневник закључује да данас у региону преостаје телевизија Н1, као део ЦНН, која има редакције у БиХ, Хрватској и Србији, „али са сопственим програмима“ и која предњачи по квалитету и ширини извештавања.

Уз мање иностране медијске понуђаче као што су Дојче веле и Јуроњуз, противтежа је руска телевизија Спутњик. Та телевизија се, пише НЗЗ, обраћа искључиво српској публици у Србији, БиХ и Црној Гори, и као мегафон спољне политике Кремља критикује Европску унију и НАТО и подржава пројекат српског света.

Спутњик „није професионална медијска кућа као Ал Џазира Балканс, него пропагандни инструмент“, закључује НЗЗ.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси