Вести
21. 07. 2025.
МФРР о извештају ЕУ о владавини права: Добродошао, али недовољан одговор на погоршање слободе медија
Организација за брзи одговор на слободу медија (МФРР) поздравила је Извештај ЕУ о владавини права у којем се, између осталог, каже да независни медији служе као кључни за контролу моћи и средство за слободан проток информација, али да су у обе функције све више угрожени.
У делу о Србији, сматрају да, иако извештај признаје „озбиљну“ и „растућу“ забринутост у вези са независношћу Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) и безбедношћу новинара, он не даје реалну слику репресије која је у току од урушавања крова железничке станице у Новом Саду, у којем је у новембру 2024. године погинуло 16 људи и изазвало масовне протесте против корупције.
„У овом невиђеном контексту, независно новинарство се суочава са својом највећом ванредном ситуацијом, што је делегација МФРР-а утврдила током своје мисије у Србији у априлу 2025. године. Новинари не само да нису заштићени од јавних власти, већ су директно суочени са нападима свих врста који долазе са највишег нивоа власти“, наводи МФРР на свом сајту.
Како кажу, цензура информација, све већи притисак на медијске професионалце и политичко гушење медијског пејзажа постали су системски и нису довољно истакнути као кршења права јавности да зна.
„Поздрављамо налазе који откривају забрињавајуће погоршање медијских услова широм Европе, где новинари доживљавају све веће физичко насиље, онлајн узнемиравање и политички мотивисане кампање блаћења. Економска рањивост медијског сектора, у комбинацији са доминацијом неколико дигиталних платформи и концентрисаним структурама власништва, додатно повећава ризик од политичког мешања“, навели су.
Али, како се додаје у делу о Србији, тим извештајем Европска комисија „даје слабу процену ситуације слободе медија и пропушта прилику да упозори српску владу на последице таквог погоршања владавине права, које се морају хитно отклонити“.
Из МФРР кажу и да, како се наставља са општим погоршањем у области слободе медија широм Европске уније и земаља кандидата, налази извештаја ЕУ би морали да послуже као основа „за одрживе акције на заштити вредности ЕУ и подстицање снажне примене предстојец́ег Европског закона о слободи медија (ЕМФА)“.
„Извештај истиче спровођење Европског закона о слободи медија (ЕМФА) као виталног алата за унапређење слободе медија и плурализма широм Европе, са циљем јачања заштите новинара, обезбеђивања фер државног оглашавања и јачања независности јавних медија. Са приближавањем рока за спровођење 8. августа, вец́ина држава чланица је у процесу усклађивања свог законодавства са ЕМФА-ом, али многе нец́е поштовати рок за спровођење“, сматрају.
У извештају се примећује и напредак у повећању капацитета и независности националних регулатора медија, реформе за побољшање транспарентности у власништву над медијима и увођење заштитних мера за борбу против злоупотреба правних радњи као што су стратешке тужбе против учешћа јавности (СЛАПП). Такође се извештава о позитивним корацима у побољшању приступа јавним информацијама и безбедности новинара, иако се ови напори значајно разликују широм ЕУ и суочавају се са различитим изазовима.
„Међутим, извештај не указује директно на системске пропусте, посебно у државама где су медијско освајање и политичко мешање укорењени. Дипломатски језик у расправи о озбиљним забринутостима може поткопати хитност питања. Штавише, извештај даје препоруке, али не описује механизме одговорности. Стога, не постоји јасан пут за спровођење или последице за непоштовање, посебно у погледу имплементације ЕМФА“, наглашавају из МФРР.
Циљ МФРР-а је, додају, да користи ову анализу како би идентификовао земље у којима извештај можда не обухвата у потпуности озбиљност изазова са којима се суочава новинарство од јавног интереса и да понуди увид у области које захтевају даље деловање.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.