Вести
20. 08. 2013.
Пола Србије тужило РАТЕЛ
Грађани Србије не само што ће морати да на својој грбачи изнесу одштету од 650 милиона динара, колико је СОС каналу додељено у спору који је добио против Ратела, већ би та цифра могла да буде и много већа. Ова агенција води још неколико судских спорова, између осталих и против „Телекома“ (чак 11 тужби), „Верата“, „Ориона“...
Губљење спорова и могуће злоупотребе у овој кући, коју од пре неколико дана чешљају и оперативци УБПОК-а, забринули су и народног посланика Мому Чолаковића (ПУПС), који је још 18. децембра 2012. поставио посланичко питање председнику Скупштине Небојши Стефановићу, у којем је упозорио да изгубљени спорови могу скупо да коштају буџет Србије.
Питање без одговора
- Мотив за овакво моје питање били су процеси који се воде против Ратела, а које он углавном на судовима губи. Поред СОС канала, ова кућа је изгубила и спор са оператором „Вератом“. Просто је невероватно да је Рател дужи низ година одбијао да реши статус овог оператора по закону. И након предметних пресуда из фебруара 2012. године он то није учинио, односно није донео решење, чиме крши одлуку Управног суда. С обзиром на то да су у том положају још два оператора, „Орион“ и „Телефонија“, односно „Беотел“, штета се сваким даном увећава - каже за Наше новине Чолаковић.
Он додаје и да није добио одговор на ово питање:
- Обавештен сам да је моје питање прослеђено Министарству финансија, од ког, међутим, нисам добио никакав одговор. Зато ћу поново покренути случај, да се једном види шта се тамо дешава и зашто се ћути док се државни новац расипа на спорове који се губе. Ово тим пре што је постојала могућност да се ти спорови мирно реше.
После текстова о свему што се збива у Рателу, редакција Наших засута је позивима радника агенције.
- „Телеком“ је поднео чак 11 тужби јер су их наше одлуке натерале да „Теленору“ на располагање ставе своје ресурсе за фиксну телефонију - каже наш извор из Ратела.
„Телеком“: Тужили смо
Ова информација потврђена нам је и из „Телекома“.
- Поднели смо више тужби Управном суду против аката Ратела. Разлози за подношење тужби су то што је Рател наметао „Телекому“ превише или претешке обавезе. Исти циљ је могао бити остварен и с мањим бројем и лакшим обавезама, чијом применом „Телеком“ не би трпео штету. Поред наведених, у неким случајевима су подношене тужбе против аката Ратела којима су решавана спорна питања с другим операторима. Тужбе су подношене не само зато што су спорна питања решена у корист других, већ и што су спорови решавани на такав начин да је „Телеком“ имао додатне финансијске обавезе или смањење прихода - стоји у саопштењу „Телекома“.
Из Ратела долазе други тонови:
- Спор „Телекома“ и Ратела је превазиђен и окончан, и у овом случају нико није оштећен. Спорови пред Управним судом односили су се на одлуке о издавању друге лиценце за фиксну телефонију компанији „Теленор“. Спор с „Вератом“ води се око неплаћања накнаде за коришћење фреквенције, коју „Верат“ не плаћа од 2006.
Месечни закуп као двособан стан
Један од радника Ратела, који је хтео да остане анониман, тврди да ће грађани Србије тек открити шта су све плаћали у режији Милана Јанковића и Јована Радуновића, директора и председника УО Ратела.
- Полицијска истрага мора да утврди и како је склопљен уговор о закупу зграде по цени од 4,1 милион евра на шест година с приватном фирмом „Фарман“, која им сада издаје зграду, а која је у власништву бизнисмена Бранислава Грујића.
Кирија на месечном нивоу је 59.197 евра, односно један двособан стан на периферији Београда, сваког месеца - каже саговорник Наших новина.
Рател: Путовања одобрила Влада
Мада смо им спремајући текст о путовањима широм света (јуче објављен) уредно послали питања, из Ратела нису на њих желели да одговоре, али су се огласили када је текст изашао у новинама.
У Рателу тако тврде да се план свих службених путовања, као и буџет, унапред доноси у оквиру Финансијског плана, који одобрава Влада Србије. Укупан буџет за путовања који је наведен у тексту (250.000 евра - прим. аут) односи се на трошкове путовања свих запослених, не само на директора и председника УО Ратела.
- Ова путовања саставни су део обавеза које имамо као члан Тела европских регулатора за електронске комуникације - наводе у Рателу.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.