Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Михајловић сведочи у истрази за Ћурувију
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

04. 06. 2014.

Извор: balkans.aljazeera.net

Михајловић сведочи у истрази за Ћурувију

За убиство новинара Славка Ћурувије осумњичена су четири припадника ДБ-а Србије.

Пред београдским Тужилаштвом за организирани криминал данас би некадашњи србијански министар унутрашњих послова Душан Михајловић требало да буде саслушан као свједок у истрази за убиство новинара Славка Ћурувије, 11. априла 1999. године.

Његово саслушање планирано је за поподне, а како је истрага службена тајна његово свједочење бит ће затворено за јавност, а детаљи исказа се неће објављивати, преноси Тањуг.

Михајловић, чије је саслушање предложила одбрана осумњичених у том предмету, требало би да буде посљедњи свједок у тој истрази, након чега ће Тужилаштво донијети одлуку да ли ће подићи оптужницу против осумњичених.

За умијешаност у убиство Ћурувије сумњиче се четворица бивших припадника Државне безбједности, односно Тужилаштво води истрагу против тадашњег шефа ДБ-а Радомира Марковића, као и бивших припадника ДБ-а Милана Радоњића, Ратка Ромића и Мирослава Курака.

Марковић је у затвору у Пожаревцу, а Курак није доступан правосудним органима и за њим је расписана међународна потјерница, док су Ромић и Радоњић ухапшени 13. јануара, од када се налазе у притвору.

Покретање истраге

Истрага је почела у јануару ове године и током ње је саслушано неколико десетина бивших припадника ДБ-а, породица убијеног новинара и припадници земунског клана.

Кључни свједок у овој истрази је некадашњи комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, који у пожаревачком затвору издржава казну од 40 година затвора, као још два лица чији идентитет није саопћен из сигурносних разлога.

Улемек је о убиству Ћурувије проговорио почетком ове године и истражним органима дао податке који су помогли у расвјетљавању тог случаја.

Одмах по покретању истраге у јануару тужилац Радисављевић рекао је да ће о повезаности врха тадашње власти са убиством Ћурувије и евентуалним налогодавцима убиства, чији је мотив политички, показати истрага.

Ћурувија је убијен у јеку НАТО бомбардирања, а убице су на њега испалиле 17 метака, да би га затим докрајчили једним пуцњем у главу. На власти у Србији тада је била коалиција Социјалистичке партије Србије (СПС), ЈУЛ и Српска радикална странка (СРС).

Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. аугуста 2000. године и четворице чланова Српског покрета обнове (СПО) у атентату на лидера СПО-а Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999. године.

Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године.

Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и наложено је ново суђење.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси