Вести
22. 07. 2014.
Како коментаришете све учесталије нападе на новинаре у унутрашњости Србије?
Вукашин Обрадовић, Независно удружење новинара Србије
Новинари из унутрашњости су све чешће предмет физичког и вербалног злостављања јер су незаштићени и често остављени на милост и немилост локалних кабадахија. За такву ситуацију су криви и сами медији и ми из новинарских удружења, јер када буде нападнут неко из такозваних великих, београдских редакција, то добија неупоредиво већи публицитет него када је у питању колега из неког малог града. То охрабрује насилнике. Јавност и професионална солидарност су наша једина ефикасна одбрана.
Недим Сејдиновић, Независно друштво новинара Војводине
Можда су напади на локалном нивоу учесталији као последица политичког цунамија који је у Србији почео пре две године и кога разни локални моћници радосно читају као повратак „политике насиља“. Треба, међутим, рећи да напади на новинаре у „унутрашњости“ никада нису престајали, а да су због драстичне централизације, и медијског простора, углавном остајали недовољно видљиви. Централизација је разорила и друштвено ткиво на локалу, који функционише по принципу феуда и мркле тишине у којој је присуство јавности непожељно.
Миливоје Михајловић, директор Канцеларије Владе Србије за сарадњу са медијима
Узрок сваког напада на новинаре је страх од истине. О проблемима који постоје у малим срединама најчешће не стижу да пишу такозвани велики медији, већ се њима баве локални новинари, који су због тога и мета напада. Сваки случај напада мора да се испита и казни, јер се у досадашњој пракси у Србији показало да, кад год нисмо имали откривене нападаче, положај новинара је постајао све тежи, а самим тим и положај медија, демократије и истине.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.