Вести
24. 07. 2014.
УФОС осуђује брисање фотографија и ометање у раду фоторепортера Марка Метлаша
Удружење фоторепортера Србије - УФОС најоштрије осуђује ометање у раду и “брисање” снимљених фотографија – ауторског дела свог члана Господина Марка Метлаша, фоторепортера компаније “Ringier Axel Springer” из Београда који је данас приликом обављања професионалног задатка - фотографисања снимања рекламе на јавном месту у којој учествује Новак Ђоковић био легитимисан од стране полицајца у цивилу, и наређено му је да “обрише” снимљене фотографије.
Дана 22. jула 2014, око 13,00 часова Метлаш је по задатку, а за потребе дневног листа “Блиц” фотографисао на спортским теренима на Бежанијској Коси снимање рекламе у којој учествује и Новак Ђоковић. После неколико снимљених фотографија, пришао му је полицајац у цивилу, највероватније припадник ПТЈ-а која обезбеђује Ђоковића, легитимисао се, Метлаша није легитимисао, али је одмах затражио да “прегледа снимљени материјал”, узео је Метлашу фото-апарат одбивши да му Метлаш покаже фотографије, сам прегледао фотографије, и наредио Метлашу да све фотографије одмах “обрише” тако што ће “форматирати” картицу, што је Метлаш и учинио. Када је “брисање” завршено, наредио му је да се удаљи са места догађаја – јавног места на Бежанијској Коси.
УФОС протестује против онемогућавања Метлаша у обављању посла, пошто се догађај одвијао на јавном месту где по закону није забрањено снимање, а посебан проблем представља присиљавање Метлаша да “обрише” све фотографије, чиме се уништава његова интелектуална својина, а такав поступак није законски регулисан и представља грубо кршење ауторског права како самог Метлаша, тако и компаније “Ringier Axel Springer” у којој је Метлаш запослен. Метлаш својим присуством, и фотографисањем из даљине ничим није угрозио нити ометао снимање рекламе, па и то као разлог оваквог поступка полиције отпада.
Тражимо од надлежних органа МУП-а да се држе закона, и да се овакве ствари више не понављају, јер ми само радимо свој посао – по закону, на јавном месту где је то дозвољено. А “брисање” снимљеног материјала представља уништавање интелектуалне својине аутора и у супротности је са законом.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.