Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медијски закони и даље тајна за УНС и НУНС
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

25. 07. 2014.

Аутор: И. Крањчевић Извор: Блиц

Новинарска удружења о најави усвајања нових решења у парламенту

Медијски закони и даље тајна за УНС и НУНС

Бројне непознанице око сета медијских закона, који би требало ускоро да буду усвојени по хитном поступку, највећа су замерка новинарских удружења. Љиљана Смајловић, председница УНС, напомиње да, ако не буду усвојене њихове примедбе на предложене нацрте закона, они такав закон неће ни подржати. Из Брисела су се вратила два закона, Закон о јавном информисању и медијима и Закон о електронским медијима, док за Закон о јавним сервисима из Брисела нису стигле повратне информације.

 

Лоше стране су што нема гаранције да ће, након повлачења државе из медија, општине и градови бити обавезни да издвајају минимум два одсто буџета за пројектно фи нансирање локалних и регионалних медија напомиње Смајловић. Она додаје да издавачи штампаних медија не могу бити власници дистрибутерских кућа и обратно, док кабловски оператери могу бити власници емитера, додаје председница УНС.

То удружење поздравља и повлачење државе из медија, престанак нетранспарентног финансирања привилегованих медија и позива да се истовремено води парламентарна расправа о сва три медијска закона, а не, као што је најављено, најпре о Закону о јавном информисању и медијима и Закону о електронским медијима па накнадно о Закону о јавним сервисима.

Вукашин Обрадовић, председник НУНС, замера што је и даље непознато решење за које ће се одлучити Влада, јер текст Нацрта закона о јавним сервисима очигледно још није усаглашен ни када је у питању начин фи нансирања ни избор директора. Добра страна сета медијских закона јесте што се коначно регулише та област јер, последњи закон из медијске сфере, Закон о јавном информисању, донет је 2003, па је касније мењан. Добро је што се, према најавама, држава повлачи из медија и што ћемо, као свеукупни ефекат, добити смањење утицаја државе, односно власти на медије каже Обрадовић и додаје да није упознат са примедбама из Брисела.

Контрола трошења

Слободан Кремењак, адвокат, истиче да се морају увести правила која се тичу одговорности у трошењу новца. Циљ свега је хармонизација наших прописа са европским, па се очекује да ће транспарентност и одговорност бити усклађене са европском праксом. Очекује се и прецизније регулисање обавеза које јавни сервиси имају према грађанима, који их фи нансирају. Најважнија ставка је што би новим законом био уређен надзор како се троши новац у јавним сервисима наглашава Кремењак.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси