Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  EFJ тражи од премијера Вучића социјални дијалог у медијима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 07. 2014.

EFJ тражи од премијера Вучића социјални дијалог у медијима

Господину Александру Вучићу, Премијеру Републике Србије

Поштовани Премијеру,

Пишем Вам у име Европске федерације новинара (EFJ), регионалне групе Међународне федерације новинара (IFJ), која заступа више од 320.000 новинара из 40 европских земаља.

Управо смо се вратили са дводневног састанка у организацији једне од наше три филијале у Србији, Синдиката новинара Србије (СИНОС), током којег смо разговарали са новинарима, представницима медија и стручњацима за реформу медија, о решењима из Закона о раду и општим условима рада новинара.

Били смо задовољни што су скупу присуствовали представник Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, као и представници Одељења за медије Мисије ОЕБС-а у Србији.

Закон о раду, недавно усвојен у Народној Скупштини, имаће веома негативан утицај на услове рада српских новинара и медијских радника.

Као што је истакнуто у Извештају о напретку у Србије у 2013. системи социјалне заштите, радних односа и социјалног дијалога треба да буду знатно ојачани, посебно на трипартитном нивоу социјалног дијалога.

Ми смо годинама пратили услове рада новинара у Србији и закључили да ситуација остаје изузетно лоша. Изузетно смо запањени чињеницом да нови Закон о раду неће побољшати опште услове рада запослених, укључујући и новинаре, у складу са предлозима Европске комисије (ЕК). Уместо тога, нова решења ће само погоршати ионако лоше услове рада већина новинара, посебно у локалним медијима.


Социјални дијалог на гранском нивоу у Србији је на веома ниском нивоу и не постоји уопште у приватним медијима. Ми подржавамо захтеве српских синдиката за успостављање правог социјалног дијалога и консултације са синдикатима, укључујући и нашу филијалу, СИНОС.

Социјални дијалог мора да буде снажно промовисан. Европски социјални модел и социјални дијалог је у срцу постојања и рада Европске уније (ЕУ) и он је неопходан за социјални мир и одржив привредни раст у Србији.

Ми бисмо Вам били веома захвални у случају да се састанете са представницима СИНОС-а и других синдиката како би се уверли да је неопходно ревидирати ставке из Закона о раду, да буду у складу са стандардима Међународне организације рада (МОР) и прописима ЕУ.

Такође, европска и српска медијска заједница чекају више од деценије спровођење медијске реформе и траже већу транспарентност поступка њеног доношења.

Недавни извештај под називом "Проблеми медијског интегритета", који је објавила Опсерваторија за медије Југоисточне Европе истиче, такође, да су главни проблеми нејасна власничка структура медија, недостатак уређивачке независности, пропагирање мржње и несигурно радно окружење за новинаре. Ти проблеми и даље остају на врху агенде реформи.

Захваљујемо Вам унапред за сваку врсту разумевања и пажње.


С поштовањем,


Председник EFJ-а

Могенс Блихер Бјерегард

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси