Вести
28. 07. 2014.
Новинари у чуду, нико не зна шта им је Влада „скувала“
Оба новинарска удружења, као и Синдикат новинара Србије, тврде да нису видели законске предлоге који су усвојени по хитном поступку нити знају шта у њима пише
Влада је јуче усвојила пакет медијских закона, у којем су предлози закона о јавном информисању и медијима, о електронским медијима и о јавним медијским сервисима.
Тај пакет је по хитном поступку упућен Скупштини Србије. Током дана је, међутим, било немогуће сазнати шта све они садрже, јер ни након њиховог усвајања нису били доступни јавности.
Само један представник
У Удружењу новинара Србије (УНС) и Независном удружењу новинара Србије (НУНС) кажу да нису учествовали у изради нацрта закона нити им је омогућено да виде закон пре његовог одласка у скупштинску процедуру. Садржај предлога остао је непознаница и за Синдикат новинара Србије.
Представници новинарских удружења имали су само једног посматрача у Радној групи за израду нацрта закона, и то Сашу Мирковића, државног секретара министарства за културу и информисање, и то као члана АНЕМ-а, пре него што ће бити именован на функцију у Министарству културе, а нама нису дозволили да имамо ни посматрача рекли су у Синдикату новинара Србије.
Председница УНС-а Љиљана Смајловић ни неколико сати након усвајања пакета медијских закона није имала информацију шта у њима пише. Она каже да генерално доношење медијских закона решава низ проблема јер постојећи Закон о јавном информисању нити је донет нити имплементиран исправно, али није добро уколико овим законима није решено питање финансирања медија.
"Не знамо још шта је у законима које је Влада усвојила, нико нас није обавестио. Не знамо ни да ли је прихваћено оно што смо ми тражили, а искрено и не очекујем да су усвојили наше примедбе и захтеве, што ће се лоше одразити на ситуацију у медијима и довести до гашења великог броја медија, посебно локалних", рекла је Смајловићева за Наше новине.
Слично говори и председник НУНСа Вукашин Обрадовић.
"У овом тренутку предлози закона нису доступни јавности и ми смо збуњени том чињеницом. Ми не знамо садржај тих предлога", рекао је јуче Обрадовић и додао да је остављен кратак временски рок Скупштини да донесе ове законе и да посланици не могу у овако кратком року да се упознају са законом.
Представници оба новинарска удружења посебно су изненађени усвајањем Предлога закона о јавном сервису јер им је речено да ће тај закон бити донет посебно.
Смајловићева затечена
"Било је речи о томе да Предлог закона о јавном сервису није у сагласности са Бриселом и да неће бити у сету медијских закона, међутим, ту се очигледно нешто десило", збуњен је председник НУНС-а.
Председница УНС-а Љиљана Смајловић је такође затечена чињеницом да је Закон о јавном сервису у пакету са осталим медијским законима. Она је истакла и да је УНС инсистирао да закон пропише да држава надокнади губитак јавног сервиса, који је настао због неадекватне наплате претплате.
"Оно што се зна, то је да нови закони прописују рок за приватизацију медија, као и шта ће бити ако ти рокови не буду поштовани. У случају да нема купца, акције ће бити бесплатно понуђене запосленима, уколико запослени одбију чак и бесплатне акције, онда ће тај медиј бити брисан из регистра и гасиће се", изјавио је за Б92 Слободан Кремењак из АНЕМ-а и додао да ће бити уведен нови медијски регистар у коме ће бити јавно доступни подаци о сваком ко има више од пет одсто власништва у неком медију.
ТВ претплата опет од 2016.
Саша Мирковић, државни секретар Министарства културе и информисања, рекао је да није истина да Закон о јавним медијским сервисима није усаглашен са Бриселом и да је Влада усвојила одређене препоруке ЕУ.
Нови закон предвиђа да се сада укида претплата, да се РТС и РТВ до краја следеће године финансирају из буџета, док ће се од 2016. године плаћати претплата, и то не већа од 500 динара објаснио је Мирковић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.