Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Повлачење државе из медија у новом закону о информисању
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

28. 07. 2014.

Извор: Бета

Повлачење државе из медија у новом закону о информисању

Предлог закона о јавном информисању, који је Влада Србије упутила Скупштини на усвајање по хитном поступку, не предвиђа постојање медија у државном власништву, осим јавних сервиса.

Како је наведено у образложењу Предлога Закона, сви медији у јавном власништву би морали да се приватизују до 1. јула 2015. године. Уколико не пронађу новог власника, капитал се приватузије преносом капитала на запослене без накнаде.

"Забрана финасирања медија из јавних прихода не односи се на јавне сервисе на националном и покрајинском нивоу, установу формирану ради остваривања права на јавно информисање становништва на територији Косова и Метохије и медије ццију су оснивачка права пренета на
Националне савете националних мањина", пише у предлогу закона.

Закон уводи и прелазак са директног буџетског финасирања појединих медија на систем пројектног финансирања. Предивђено је да медији конкуриссу пројектима на конкурсе за које могу од државе да добију И до 80 одсто неопходних средстава.

Закон о информисању, који је познат као "кровни закон" сета медијских закона, заснива се на пет начела која гарантују слободу информисања, односно забрану цнезуре.

То су начела о слободи информисања, односно изричитој забрани цензуре, права јавности да буде обавештена о питањима од интереса за јавност, праву на доступности података о медијима, о заштити медијског плурализма, док се пето начелно односи на носиоце јавних функција.

"Како би се осигурала несметана комуникација измедју грађана И политичара, и то у циљу јавне контроле њиховог рада, предвиђене су одредбе о томе да су те личности дужне да трпе изншење критичких мишљења", наводи се у образложењу закона.

Законом се дефинише и шта је јавни интерес с обзиром да је један од кључних циљева Стратегије развоја система јавног информисања у Републици Србији до 2016. године утврђивање јавног интереса у области јавног информисања.

Јавни интерес представља остваривање права јавности да буде информисана и он се остварује путем медија.

Законом о информисању изричито се штити медијски плуларизам, односно забрањује се "обједињавање оснивачких и управљачких права у два или више медија".

Када су у питању штампани медији, забрањено је обједињавање права ако би тираж прелазио 50 одсто од укупно продатог, односно 35 одсто слушаности или гледаности ако је реч о електронским медијима.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси