Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Одбор усвојио предлоге три медијска закона
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

29. 07. 2014.

Извор: Данас, Бета

Одбор усвојио предлоге три медијска закона

Одбор Скупштине Србије за културу и информисање прихватио је јуче у начелу предлоге три медијска закона. Парламент ће данас на ванредној седници размотрити предлоге закона о јавном информисању и медијима, о електронским медијима и о јавним медијским сервисима.

На седници Одбора, којој је присуствовао министар културе Иван Тасовац, опозиција је замерила што се закони доносе по хитном поступку.

Министар културе и представници владајуће коалиције на те критике су одговорили да се о усвајању тих закона говори већ две године и да је о њима била организована и јавна расправа.

Српска напредна странка (СНС) је најавила да ће подржати предложене законе које је оценила као „фантастичне и изванредне“, а подршку је најавио и Српски покрет обнове. Посланица Демократске странке (ДС) Александра Јерков казала је да посланици имају мало времена да се припреме за расправу о тим законима, да је председница парламента Маја Гојковић пристала да Скупштину Србије сведе на форму и успутну станицу за оно што је премијер зацртао.

Министар културе је рекао да се убрзаном процедуром усвајања предложених закона не нарушава достојанство парламента, да је потпуно поштована процедура, да се они доноси по „крајње успореној процедури“ и да сигурно не би ушли у скупштинску процедуру по хитном поступку да није било поплава.

Одговарајући на замерку опозиције о хитном поступку, шеф посланичке групе СНС-а Зоран Бабић рекао је да је 2001. године од 22 до 23 одсто свих усвојених закона било донето по хитном поступку, а да је 2011. под вођством ДС 89 одсто закона усвојено по хитном поступку.

Он је додао да хитним поступком за расправу о тим законима није прекршен Пословник о раду који је донела својевремено ДС. На питање опозиције какво је мишљење Европске комисије о предложеним законима, министар културе је казао да је Европска комисија дала позитивно мишљење на сва три закона, а да су новинарска удружења и невладине организације могле да дају своје мишљење током јавне расправе.

Тасовац је, представљајући предложене законе, казао да је предвиђено повлачење државе из власништва у медијима до јула 2015, транспарентно власништво у медијима, дефинисање јавног интереса и заштита медијског плурализма, укидање телевизијске претплате, али и увођење таксе која ће се плаћати од 1. јануара 2016. године.

„Такса остаје једини начин финансирања јавних сервиса. Она неће бити већа од 500 динара. Европска пракса је показала да се суштинска независност јавних сервиса обезбеђује када грађани сами финансирају јавне сервисе“, казао је Тасовац и навео да је претплата нека врста добровољности, а такса обавеза.

Додао је да ће се два јавна сервиса Радиотелевизија Србије и Радиотелевизија Војводине до увођења таксе финансирати из државног буџета, чиме ће се, навео је, обезбедити стабилност у раду и унапређење квалитета програма.

Из буџета до приватизације три медија

Држава ће наставити да финансира из буџета три медија у свом власништву до 1. јула идуће године, до када је предвиђена њихова приватизација, предвиђено је Предлогом закона о јавном информисању. Предложеним законом предвиђено је да се за агенцију Танјуг, новинско предузеће Панорама и Радио Југославију из буџета за 2015. годину обезбеди нешто више од 178 милиона динара за рад тих медија у првих шест месеци 2015. године, до када је предвиђена њихова приватизација.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси