Вести
16. 09. 2014.
„Блицових“ 18 година
Мисија је пристојна Србија у ЕУ са нормалном влашћу
Кад се 16. септембра 1996. године појавио на београдским улицама и киосцима, „Блиц“ нису биле само нове дневне новине које ће остати упамћене по томе што су првих неколико дана дељене бесплатно, а онда се продавале уз симболичну цену од једног динара. „Блиц“ је био нада!
-За ових 18 година са преко 6.000 бројева укоричени комплети „Блица“ су својеврсни хербаријум политичких борби, промена и њихових последица, друштвених тема, економских турбуленција и светских превирања
-Због опасности од ваздушних напада НАТО редакција Блица је привремено пресељена из „Београђанке“ у Клуб инжењера и техничара, а одмах по завршетку рата враћа се на стару адресу
-Први смо у овом делу Европе увели интегрисану редакцију, све извеснију еру опште дигитализације дочекујемо спремни, интернет издање „Блица“ је најпосећенији и најчитанији информативни портал у Србији
ЕРА МИЛОШЕВИЋА - У строго контролисаном медијском простору где је репресивни режим Слободана Милошевића уштројио све озбиљне новинске и телевизијске куће претварајући их у апологетски мегафон аутистичне политике, лист великог тиража и са јасним критичким отклоном према власти имао је ефекат чисте диверзије, засноване на неупитној храбрости његових уредника и новинара да крену у неравноправну борбу са варљивим изгледом на успех. Али више се није могло ни живети у лажима и мимикрији, па је „Блиц“ већ у том првом броју ствари назвао правим именом: „Милошевић суспендовао државу“ био је главни наслов на политичким странама и тако је бачена рукавица у лице режиму, чиме је отворен фронт који ће трајати четири године, све док октобра 2000. тај режим није капитулирао под налетом народне воље, затрпан кулисама сопствених Потемкинових села. Без претензија да себи качимо најзначајније медаље заслуга за рушење тог система, исто тако би било неправедно не констатовати како је „Блиц“ у домену онога шта нам је био посао одиграо велику улогу и припомогао да се одшкрину врата истине, разбије страх и до људи стигне порука да може и треба другачије.
УЛИЧНИ ПРОТЕСТИ - Наше новине су биле слободна трибина прогоњене и сатанизоване опозиције и хиљада демонстраната који су новембра 1996. започели протесте на београдским улицама због крађе на локалним изборима и ноћна мора власти јер смо демистифи ковали очигледне лажи диригованих медија. На освету није требало дуго чекати, стигла је са ратом на Косову, па је због неких насловних страна главни и одговорни уредник „Блица“ позиван на информативни разговор у градски СУП, а од јавног тужиоца су стигле опасне оптужбе да смо текстовима „охрабривали акције терористичких банди“. Радило се о чистом застрашивању, али се издржало и вреди забележити да ће у двоброју 67. јуна 1998. године „Блиц“ први пут изаћи у колору, за почетак то су биле четири стране.
НАТО АГРЕСИЈА - Нажалост, година која је уследила и донела бомбардовање СР Југославије вратиће црни тон и на странице наших новина, а режим ће под изговором ратног стања увести цензуру коју ће користити и да дисциплинује непослушне медије. Те ратне године због опасности од ваздушних напада наша редакција је привремено пресељена из „Београђанке“ у Клуб инжењера и техничара, а одмах по завршетку рата вратиће се на стару адресу. Опет смо постали оштрица критике режима који се замајавао заблудама о „победи“ над НАТО пактом. Почео је прогон опозиције, хапшени су чланови организације „Отпор“ и наравно да се на нишану нашао и „Блиц“, који је био гласило свих који се нису мирили са увођењем страховладе. Прво је „Борбина“ штампарија одбила да нас штампа, а на крају нам је полиција закључала редакцијске просторије у „Београђанки“, па смо новине правили полуилегално по другим редакцијама, радило се на позајмљеним компјутерима, плаћале су се казне по бесмисленом закону о информисању... али се нисмо дали угасити.
ЕРА ДОС-а - Онда су дошли септембарски избори 2000. и петооктобарске промене власти: претња аутархичног режима је прошла, али су, нажалост, нове власти давале довољно повода да се критичка оштрица наших новина окрене према њима. Коалициони партнери су заратили међусобно, па смо писали о гложењу између Ђинђићевог и Коштуничиног кабинета али и о организованом криминалу, диловима политичара, да би се та нездрава петооктобарска превирања завршила најстрашнијим догађајем - убиством премијера Зорана Ђинђића, марта 2003. године. Већ следеће године дошао је погром Срба на Косову, о чему смо исцрпно писали, не либећи се да због насиља у јужној покрајини прозовемо светске моћнике. Насловна страна од 25. марта говори управо о томе: „Планирано: Холбрук + Тачи - насиље на Косову“.
СВАКОМ У ЛИЦЕ - Називање ствари правим именом остаће темељно опредељење „Блица“, ма о чему да смо писали: биле то политичке ујдурме, јавашлук државних органа, лоповлук у периоду дивље приватизације државних предузећа или свакодневни проблеми грађана. За нас није било забрањених тема, а у фокусу нашег интересовања, пре свега, биле су муке малог човека. Треба рећи да смо десет протеклих година потрошили хиљаде тона ролни новинског папира охрабрујући проевропске политичке снаге да заврше посао приближавања Србије породици европских народа, али нисмо сејали лажни оптимизам по питању нашег прикључења Европској унији, о чему сведочи и наслов из априла 2004. „Дуг пут до ЕУ“, који се показао далеко тачнијим од лакомислених обећања егзалтираних политичара.
ХЕРБАРИЈУМ СРБИЈЕ - За ових 18 година са преко 6.000 бројева укоричени комплети „Блица“ су својеврсни хербаријум политичких борби, промена и њихових последица, друштвених тема, економских турбуленција и светских превирања. Спортска рубрика ће постати заштитни знак наших новина, док су на странама културне рубрике продефиловала највећа имена из света уметности, специјални додаци и наградне игре респектабилног фонда били су поклон више читаоцима... Истовремено, непрестано модернизовање биће императив наше редакције која је постала пионир у много чему: од начина извештавања, атрактивном и модерном прелому до примене најсавременијих технолошких решења. Први смо у овом делу Европе увели интегрисану редакцију, све извеснију еру опште дигитализације дочекујемо спремни интернет издање „Блица“ је најпосећенији и најчитанији информативни портал у Србији.
ХУМАНОСТ ПРЕ СВЕГА - А најпоноснији можемо бити на бројне хуманитарне акције наших новина које су унеле радост у домове сиромашних суграђана, многима од њих смо омогућили и кров над главом, а нашим залагањем ће убудуће малишани на београдској Очној клиници добити адекватан простор за лечење. Са сопственим пунолетством нашу мисију било да је она део основног посла које подразумева новинарски професионализам и поштење или део ширег друштвеног ангажмана - морамо схватити још озбиљније и темељније. Сад кад смо и формално одрасли, све мање имамо права на грешке и надамо се да ћемо заједно са својим читаоцима одрастати и старити у бољој и срећнијој земљи за коју смо се свих ових година борили. Нека нам је срећан 18. рођендан.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.