Вести
14. 12. 2015.
Политизација, таблоидизација и аутоцензура највећи изазови новинарства у Србији
Слободно новинарство на издисају
„Изазов професионалног новинарства у Србији - како се одупрети притисцима" тема је којом су се минулог викенда бавили новинари из Бора и Зајечара на семинару који је организовала борска ИСТ Медиа, а суфинансирала Општина Бор.
Предавач је био новинар БИРН-а и Бете Игор Јовановић, а медијски професионалци могли су, осим о значајним темама савременог новинарства, да међу собом поделе искуства о изазовима са којима се ова професија сусреће у локалној заједници.
- Нажалост сусрећемо се са бројним изазовима. Ту се пре свега опадање финансијских фондова за новинарство, полако губимо битку за професионализацију новинарства, истовремено се сусрећемо са бројним притисцима, јавља се одређена врста цензура и аутоцензуре. Борба против тога је у овом тренутку највећи изазов медија у Србији. Мислим да јавност у Србији има право на објективно и добро информисање, а то ће се десити само ако ми новинари успемо да се одупремо свим притисцима. Новинар у Србији данас много ради, нема радно време, мало зарађује, те је приморан да ради и додатне послове, изложен је стресу и притисцима, рекао је поред осталог Јовановић, по коме је слободно новинарство у Србији на издисају.
Резултати недавно спроведеног истраживања, према којима око 60 процената новинара у Србији страхује од губитка посла, још су једна потврда да ова професија није на завидном нивоу.
Притисци, мека цензура и аутоцензура, материјални положај, само су неки од највећих изазова са којима се ова професија данас суочава, чуло се на семинару у Бору.
- Често смо на мети критике јер не подлежемо сензационализму и таблоидизацији, а новинари у локалним срединама спречени да се баве истраживачким новинарством, јер немају од кога да добију информације, каже Маје Данијела Нововић, уредница РТВ Бор, наглашавајући да ова медијска кућа поштује кодексе и професионалност.
- Аутоцензуре има. Она се најчешће огледа у томе да се не замерите оглашивачу, али и то се да решити, рекао је Предраг Ивковић, уредник информативног програма ТВ Сезам, наводећи да се новинари те медијске куће труде да воде рачуна о обичном грађанину.
Новинаре и медије у Србији тек очекују изазови, с обзиром да примат над професионалним извештавањем преузимају таблоиди и сензационалистички текстови.
На новинарима је да придржавајући се кодекса одбране професију и читаоцима, слушаоцима и гледаоцима пруже истиниту информацију.
Према речима Игора Митровића, уредника портала VogOZO, новинари морају да се прилагоде времену у коме живе.
„У локалу се највише читају теме из црне хронике и естраде, док су култура и спорт мање занимљиви читаоцима. Ми се трудимо да пласирамо и једно и друго. На слободном смо тржишту где се боримо за сваки клик", рекао је Митровић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.