Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Жене праве вести, али оне нису вест
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

17. 12. 2015.

Аутор: Катарина Ђорђевић Извор: Политика

Жене праве вести, али оне нису вест

Истраживање спроведено у оквиру пројекта „Глобал медија мониторинг” показало је да се жене у Србији појављују као „субјекти” прилога у медијима само у двадесет одсто случајева, односно четири пута мање од мушкараца. Иако у Србији више од 90 одсто вести на радију, телевизији и у штампи праве жене, оне се појављују као „субјекти” вести само у двадесет одсто случајева, показују резултати истраживања „Ко прави вести”, спроведеног у оквиру пројекта „Глобал медија мониторинг”.

Осим што су скоро четири пута мање присутне од мушкараца, жене су у медијима углавном приказане стереотипно и у веома ограниченом броју друштвених улога – припаднице лепшег пола доминирају у тривијалним вестима из области забаве и естраде.

Ово истраживање такође је показало да је само осам одсто прича у медијима тематски посвећено женама, а три одсто питању родне равноправности.

У политичким вестима жене су присутне у 14 одсто случајева, а у области естраде, уметности, медија и спорта оне доминирају у 44 процента. Жене су медијски готово невидљиве као академски стручњаци, експерти и професори, а као менаџерке или предузетнице појављују се само у четири одсто медијских садржаја, показују резултати овог истраживања, које се ради на сваких пет година.

 

„Реч је о једнодневном мониторингу којим је обухваћено 18 медија и 258 текстова, а истраживање је рађено у оквиру пројекта о положају жена у медијима и иза њега стоји тим Факултета политичких наука”, истакла је др Сњежана Миливојевић, професорка ФПН-а, која је руководила овим истраживањем.

Она је констатовала да се медијска индустрија убрзано феминизује – 90 одсто студената новинарства су жене, а учешће жена у српским медијима у 2015. години износи 58 одсто. Светски просек је 37 одсто, рекла је професорка Миливојевић, додавши да жене чине чак 80 одсто презентерки вести на нашим телевизијама.

Истраживање Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) које је спроведено на РТС-у показало је да чак у 90,3 одсто програма јавног сервиса раде жене – оне су углавном презентерке и репортерке. Свега 9,7 одсто вести на првом програму РТС-а праве мушкарци, а највише жена има у јутарњем програму, истакла је Гордана Суша, новинарка и чланица савета РЕМ-а.

Нажалост, додала је Суша, жена никада није била директор Радија Београд, главни и одговорни уредник Радија Београд, ни директор РТС-а. У 57-годишњој историји Радио-телевизије Србије само три жене биле су уреднице информативног програма.

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић приметила је да је тема родне равноправности за већину медија синоним за насиље над женама или економско осамостаљивање жена, додајући да се недовољно говори о томе какав је положај жена у јавном животу. Она је такође истакла да неки новинари жене у јавном животу питају оно што никада не би питали мушкарце. „Ја готово сваки дан слушам питања типа – какве су вам боје чарапе, да ли тетовирате обрве, када ћете се удати, да ли ћете родити још једно дете, а недавно ме је новинар питао – да ли ћу се сликати гола за једне дневне новине”, рекла је потпредседница Владе Србије.

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић оценила је да је слика о женама у медијима стереотипна и дискриминаторска, а извештавање често сексистичко. Она је истакла да се жене налазе тек на свакој петој фотографији у „озбиљнијим” рубрикама у новинама – као што су политика, економија и друштво. Чак и када се у медијима налази интервју са женом политичарком углавном се текст илуструје фотографијама из њеног приватног живота, приметила је повереница за заштиту равноправности. Чак ни телевизијске рекламе не нуде слику стварне, већ идеалне жене за коју ради цела индустрија лепоте, због чега погубно делују на женско самопоштовање, закључила је Бранкица Јанковић.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси