Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Мањински медији на локалу не могу бити самоодрживи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

22. 12. 2015.

Аутор: Р. Д. Извор: Данас

Мањински медији на локалу не могу бити самоодрживи

Конференција о мањинском и вишејезичном информисању у контексту спровођења медијских закона одржана је у Скупштини АП Војводине у организацији Независног друштва новинара Војводине (НДНВ) и Мисије ОЕБС у Србији.

 

„Држава Србија мора да буде свесна да права националних мањина, међу које свакако спада и мањинско и вишејезично информисање, представљају вредност која ће имати значајно место у преговорима између Србије и ЕУ о приступању Унији“, само је један од закључака ове Конференције у чијем је фокусу била тема изласка државе из власништва над медијима, као и последице, поуке и могућности у односу на овај процес, о коме су говорили председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, представник Покрајинског секретаријата за културу и јавно информисање, НДНВ, Мисије ОЕБС, медијски аналитичари, новинари и други.

Отварајући конференцију, председник Пастор оценио је да се процес приватизације медија у Србији показао као веома лош и да ће његов резултат бити пропаст мањинских и локалних медија, јер су приватизације медија потпуно неуспешне и привидне. 

- Догађа се једна парадоксална ситуација. Очекује се од државе да помогне мањинским медијима, али и да се дистанцира од њих, а са друге стране мањински медији не могу издржати тржишне услове и не могу бити самоодрживи - рекао је Пастор и додао да је пракса показала да су медији који су од самог старта били у приватном власништву много мање независни од оних у државном власништву.

Он је рекао и да перманентно информисање на мањинским језицима постоји на Радио-телевизији Војводине, док се на локалном нивоу мањински и вишејезични медији гасе. 

Пастор је нагласио важност обезбеђења стабилног пројектног финансирања мањинских медија, медија чији су оснивачи национални савети националних мањина, као и обезбеђење гаранција да ће општине, покрајина и држава издвајати средства за конкурсно финансирање медија.

У уводном делу конференције говорили су и шефица Медијског одељења ОЕБС Гордана Јанковић, помоћник покрајинског секретара за културу и јавно информисање Калман Кунтић, председник НДНВ Динко Грухоњић, председник 10 НДНВ Недим Сејдиновић, заменица Покрајинског омбудсмана Ева Вукашиновић и медијска аналитичарка Гордана Предић. 

Након сажетка закључака НДНВ апелује на Министарство културе и информисања, али и друге надлежне државне органе и институције, као и на све судионике медијске сцене, да у наредном периоду проблему информисања на језицима националних мањина прилазе са одговарајућом озбиљношћу, уз поштовање права националних заједница, али и концепта медијских слобода и мултикултуралног друштва.

Закључци Конференције Након дискусије и мишљења изнесених на конферендјиМањинско и вишејезично информисање у контексту спровођења медијскихзакона, НДНВ је донело закључке у којима се истиче да се у припреми и изради сета медијских закона није у довољној мери посвечивала пажња информисању на језицима националних мањина, што је проузроковало низ проблема са којима се оно суочило у процесу медијских реформи.

Законодавац је приликом израде медијске легислативе пропустио да препозна вредност интеркултуралног друштва, односно међуетничку комуникацију и неговање духа толеранције - као јавни интерес, чиме је довео у лош положај вишејезичне медије.

Затим, министарства привреде, културе и информисања и Агенција за приватизацију дужни су да под хитно наставе процес спровођења Закона о јавном информисању и медијима,односно да, како закон налаже, капитал неприватизованих медија у јавном власништву без накнаде пренесу на запослене. Државне институције морају да обезбеде механизме помоћу којих законске погодности за медије цивилног друштва неће остати мртво слово на папиру.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси